Reklama

Odstavia nám mobily? Orange už čoskoro začne vypínať 3G sieť

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Najnovší dôkaz, ako technológie rýchlo napredujú je Orange. Operátor totiž začína pomaly u nás odstavovať 3G sieť. V súčasnosti je totiž takmer všade dostupná rýchlejšia 4G/LTE a k vysokorýchlostnej 5G sieti má prístup už viac ako 25 % obyvateľov Slovenska.

Kedy sa vypne 3G sieť? Čo to znamená pre používateľov, budú vaše smartfóny funkčné? Odzrkadlí sa modernizácia vo vyšších faktúrach za mobilné služby?

Orange si dal za cieľ do konca tohto roka realizovať 20 % pokrytie populácie Slovenska 5G sieťou, čo sa mu v predstihu podarilo. Aktuálne už má pokrytých 25,2 % obyvateľov v 140 mestách a obciach na Slovensku.

Obsah pokračuje pod reklamou

3G sieť je síce dostupná pre 95 % populácie, no využíva ju už minimum používateľov, dokonca ešte menej, ako Orange predpokladal.

Aj preto sa Orange rozhodol vypnúť 3G sieť už o rok, presne 31. decembra 2023 a bude sa tak môcť viac venovať novším typom sietí. Tie sú okrem iného viac využívané a prinášajú lepšiu kvalitu. Frekvenčné pásma pre 3G siete, najmä 2 100 MHz sa využijú pre 5G, ostatné spektrá pre 4G/LTE sieť, vďaka čomu budú tieto ešte silnejšie a robustnejšie. 2G sieť bude vypnutá medzi rokmi 2028 až 2030.

Pozrite si

Orange 5G pre biznis – Kedy čaká Slovensko 5G revolúcia? | VIDEO REPORTÁŽ

Budú fungovať mobily s podporou 3G?

Ak máte doma starý mobil, ktorý podporuje len 3G sieť, máme pre vás zlú správu. Po odpojení 3G siete vo vašom okolí už nebude fungovať pripojenie na mobilnú sieť. Samozrejme, iné funkcie ostanú zachované, napr. pripojenie na internet cez Wi-Fi. Je však na zváženie, či nie je najvyšší čas odniesť staré zariadenie na recykláciu a zaobstarať si modernejšie, kde okrem iného máte záruku vyššej bezpečnosti.

Potešujúcou správou je, že za 5G siete, ani za modernizáciu nebudete platiť nič navyše. Všetky investície si operátor zahŕňa do poplatkov za využívanie služieb.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.