Od februára budeme mať okamžité platby medzi bankami. Čo to znamená?

Konečne sme sa dočkali. Tri najväčšie banky na Slovensku ponúknu od februára 2022 okamžité platby (do 10 sekúnd). Informoval o tom Denník E.

Doteraz takáto funkcia bola dostupná iba vo vybraných krajinách sveta. Na Slovensku takúto funkciu ponúkalo iba niekoľko bánk a iba medzi účtami z rovnakej banky. Od februára keď pošlete peniaze zo svojho účtu v Slovenskej sporiteľni, VÚB či Tatra banke na iný účet v niektorej z týchto bánk, platba sa uskutoční okamžite.

Ostatné banky by mali pribudnúť postupne. Doteraz prevod z jednej banky do druhej trval približne 24 hodín. Služba by mala byť dostupná pre všetkých majiteľov účtov a nemal by byť za ňu účtovaný poplatok. Táto funkcia bude veľkým lákadlom a zároveň konkurenčnou výhodou oproti ostatným poskytovateľom bankových služieb.

ZDROJ | Tatra banka

Okrem okamžitých platieb, ostane aj možnosť bežných platieb, ktoré budú pripísané na účet až na druhý deň. Okamžité platby budú dostupné každý deň aj počas víkendov.

Maximálna výška platby bude do 100 000 €. Ide o vysoko nastavenú sumu, ktorá sťaží možnosť kontroly prania špinavých peňazí.

Okrem rýchlych platieb napríklad medzi kolegami v práci či kamarátmi, sa bude dať táto služba využiť aj pri drobných obchodníkoch, ktorí nezaviedli platobné terminály.

ZdrojDenník E

Komentáre k článku