Príkladom „novej nádeje“ v liečbe tupozrakosti u dospelých pacientov je použitie virtuálnej reality ako liečebnej metódy.
Tupozrakosť je diagnóza, očné ochorenie, ktoré možno nazvať aj tzv. „chorobou lenivého oka“. Pri tupozrakosti, odborne amblyopii, oči nezaostrujú na rovnaké body v priestore. Mozog si preto musí vybrať z dvoch nesúrodých obrazov jeden. Väčšinou ide o ten horší. Druhý obraz sa „vypne“, aby sa zabránilo dvojitému videniu. V takomto prípade však človek s amblyopiou stráca schopnosť priestorového videnia.
Tupozrakosť zvyčajne vzniká v detstve. V minulosti sa tvrdilo, že túto diagnózu je možné liečiť len v ranom štádiu. Podľa nich dospelý pacient nemal nádej na vyliečenie.
POZRITE SI: Dotknite sa Slnka s Oculus Rift
Najnovšie štúdie však tvrdia opak – vraj mozog je dostatočne plastický na to, aby sa na trojrozmerné videnie adaptoval v ľubovoľnom veku. Príkladom „novej nádeje“ v liečbe tupozrakosti u dospelých pacientov je aj martinská očná klinika UVEA MEDIKLINIK, S.R.O. Rozhodli sa investovať do modernej technológie – okuliarov Oculus Rift. Vnímanie virtuálnej reality v kombinácii s použitím počítačovej hry Diplopia vraj predstavuje nádej pre mnohých pacientov.
Inovatívna liečba umožňuje trénovať obe oči súčasne. „Viacerí pacienti si pochvaľujú, že začali vidieť pohyb predmetu v priestore pred očami, napríklad hojdanie sa rúčky v autobuse sem a tam,“ vysvetľuje MUDr. Juraj Halička, PhD., ktorý spolu s doktorom Andersom Rustandom Holmom vedie v UVEA MEDIKLINIK výskum liečby amblyopie pomocou virtuálnej reality.
POZRITE SI: Toto sú okuliare Oculus Rift, ktoré si budete môcť kúpiť aj vy
V experimente na martinskej klinike sa účastnilo 15 pacientov s tupozrakosťou. Deviati z nich dosiahli objektívne zlepšenie videnia. Úspešnosť liečebnej metódy je zatiaľ 60%. „Pacienti po jednotlivých sedeniach uvádzali, že amblyopné oko majú unavené, cítili, že sa musí namáhať. Na druhej strane boli aj takí ľudia, ktorým to nepomohlo, aj keď subjektívne udávali zlepšenie. Objektívne sme však v ich videní nezaznamenali rozdiel,“ dodáva MUDr. Juraj Halička, PhD.
Liečba mala väčší účinok u mladších pacientov – adolescentov. So stúpajúcim vekom sa účinnosť liečby strácala, nie však úplne. Na efektivitu liečby má vplyv vek, avšak pohlavie nehrá pri nej žiadnu rolu.
POZRITE SI: Virtuálne okuliare Oculus Rift by mali stáť zhruba toľko, čo ich vývojárska verzia
Uvedenie okuliarov Oculus Rift sa očakáva až koncom roka 2015. UVEA MEDIKLINIK majú v predstihu k dispozícii tzv. „developerskú“ sadu okuliarov. Princíp okuliarov spočíva v OLED displeji, ktorý je rozdelený na dve polovice. Pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje inak posunutý obraz. Každé oko je teda sústredené na iný obraz, čo spôsobuje, že sa javí ako priestorový. Počítačová hra Diplopia zasa do terapie vnáša zábavný prvok, takže liečba je v podstate zábavou. „Sám vývojár hry Diplopia sa z amblyopie vyliečil jej hraním,“ dodáva doktor Halička.
Zdroj a foto: UVEA MEDIKLINIK, S.R.O.