Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 4 min.
  • 11.12.2019

Ocenený TV TCL X10 s Mini LED technológiou je už na trhu, no nie je lacný

Ocenený TV TCL X10 s Mini LED technológiou je už na trhu, no nie je lacný
Zdroj | TCL
Juraj Procházka
Ocenený TV TCL X10 s Mini LED technológiou je už na trhu, no nie je lacný
Zdroj | TCL
Zdroj | TCL

Čínska značka TCL možno nie je tak etablovaná v povedomí našich spotrebiteľov ako tradiční japonskí, či kórejskí výrobcovia, ale budeme o nej počuť čoraz častejšie. Nielen preto, že ide o svetovú dvojku vo výrobe televízorov (za rok 2018), ale hlavne kvôli vlastným inováciám a vývoju technológií.

TCL sa špecializuje na vývoj a výrobu spotrebnej elektroniky od TV a mobilných telefónov, po audio a produkty pre inteligentnú domácnosť. Prostredníctvom stratégie „AI x IoT“  spájajúcu umelú inteligenciu a internet vecí sa TCL snaží získať vedúce postavenie v segmente inteligentných technológií.

Pozrite si

TCL predstavilo na IFA 2019 tri modelové série 4K Android TV

Tam dnes patria určite aj smart TV a novinka TCL X10, prvýkrát predstavená na veľtrhu IFA 2019, kde získala ocenenie „Home Theater Gold Award“, práve prichádza na slovenský trh.

Zdroj | TCL

Aktuálne bude dostupný model TCL 65X10 s uhlopriečkou 65 palcov (165 cm) s rozlíšením 3840×2160 pixelov, ktorý je lokalizovaný pre slovenské prostredie. TCL X10 je prvý inteligentný televízor na trhu s OS Android s technológiou Mini LED. Vďaka tomu ide o jeden za najtenších TV panelov s priamym podsvietením.

S uhlopriečkou 65“ patrí nový televízor k väčším kúskom, ale odporúčanou cenou 2 599 € značne vybočuje z rady podobne veľkých televízorov na trhu. Za nižšiu cenu kúpite dokonca 65“ UltraHD televízor s OLED obrazovkou (napríklad Philips 65OLED854/12 za 2 299 €), nehovoriac o LCD-LED technológii, kde si môžete vyberať z množstva produktov pod 1000 €. Akú pridanú hodnotu teda novinka za túto sumu ponúka?

Zdroj | TCL

TCL X10 je vlajkovou loďou výrobcu a akcentuje hlavne direct Mini LED podsvietenie a zobrazovaciu technológiu s kvantovými bodmi (Quantum Dot).

Technológia Mini LED vďaka priamemu podsvieteniu 15 000 ultratenkými LED diódami v 768 zónach zaisťuje kvalitné podanie bielej farby a sýte odtiene čiernej bez nežiadúceho halo efektu, so živými detailmi pre čo najlepšie rozlíšenie 4K HDR Premium, Dolby Vision a HDR10+. Oproti takzvaným „LED TV“, čím sa označujú obvykle LCD televízory s edge LED podsvietením, predstavuje direct LED podsvietenie určite podstatný pokrok.

Pozrite si

5 OLED televízorov s najlepším pomerom ceny a výkonu

Na druhej strane, ako by sa mohla takáto technológia chytať na OLED panely, kde je individuálne zapínaný, alebo stmievaný každý obrazový bod? Pri rozlíšení 4K ich je na obrazovke 8 miliónov, čo je „trochu“ viac ako 768 zón s „15 000 ultratenkými LED diódami“.

Nič proti tomu, len to trochu inšpiruje k zamysleniu sa nad cenou.

Zdroj | TCL

Technológia Quantum Dot však prináša vynikajúce zobrazenie farieb (100 % úroveň štandardu DCI-P3 s jasom 1 500 nit) a natívny 100 Hz displej poskytuje plynulé zobrazenie scén zachytávajúce rýchly pohyb. Štandardná výbava tunerov DVB-T2/S2/C (+ analógový) neprekvapí, ale prínosom je podpora kodeku H.265/HEVC. Dolby Vision HDR prináša mimoriadnej farby, kontrast a jas pre pôsobivý vizuálny zážitok.

Zdroj | TCL

Ale podsvietenie a Quantum Dot obrazovka nie sú jedinými aktívami, ktorými sa snaží TCL X10 osloviť. Ďalším želiezkom v ohni je operačný systém Android TV so službou Google Assistant, takže k dispozícii je aj hlasové ovládanie (TV je kompatibilný aj s ovládaním cez Amazon Alexa).

Zdroj | TCL

Zaujímavým spôsobom sa výrobca vyrovnal s dilemou, ktorú vytvára pre riešenie reprodukcie zvuku malá hrúbka TV panelu. S integrovanými reproduktormi býva reprodukcia biednej kvality, preto modelová rada TCL X10 využíva integrovaný soundbar Onkyo 2.2. s výkonom 2 × 40 W. Vďaka technológii Dolby Atmos si tak môžete využiť aj virtuálny 3D zvuk.

S týmto riešením ušetríte nejakú tú stovku eur, ktoré by ste inak museli pre slušný zvuk investovať do samostatného soundbaru. Výsledná suma tak nakoniec nevyznieva až tak dramaticky, ako by sa zdalo na prvý pohľad.

Zdroj