Reklama

Obraz tak kvalitný, že si ho nemáte na čom pozrieť

Marek Šimunek

Popredný výrobca video a audio techniky pre domácu zábavu, spoločnosť Onkyo, predstavila dvojicu nových receiverov radu HT-RC, ktoré sú ako prvé vybavené video procesorom Marvell Qdeo. Ten umožní prepočítanie rozlíšenia videa do takej kvality, že si ho v podstate v súčasnosti nemôžete pozrieť na žiadnom televízore.

Onkyo HT-RC370 a HT-RC360

Dvom novým modelom receiverov Onkyo HT-RC370 a HT-RC360 patrí svetové prvenstvo, ktoré získali vďaka výkonnému video procesoru Marvell Qdeo, ktorý nielenže bezproblémovo prehráva Full HD video s podporou 3D, ale je schopný prepočítať rozlíšenie zdrojového videa na vysoké rozlíšenie označované ako 4K a to úplne nezávisle na rozlíšení zdrojového videa. Rozlíšenie 4K by sa pravdepodobne malo v budúcnosti stať štandardným rozlíšením nových televízorov a nahradiť tak v súčasnosti používané Full HD.

Vedeli ste?

Najpopulárnejšia služba pre zdieľanie videí YouTube podporuje videá v rozlíšení 4K od 9. júla minulého roku.

To je však zatiaľ len hudba budúcnosti. 4K video predstavuje 4 096 bodov horizontálne, oproti 1 920 bodom pri dnešnom Full HD rozlíšení. Napríklad pri širokouhlom pomere strán 16:9 predstavuje rozlíšenie 4K neskutočných 4 096 x 2 304 bodov. To je podstatne viac ako v súčasnosti používané Full HD rozlíšenie a pri prezeraní akéhokoľvek obsahu tak vidíte viac detailov. Využitie takto vysokého rozlíšenia je však v súčasnosti otázne, nakoľko zobrazovacie jednotky s takýmto vysokým rozlíšením sa na trhu momentálne ešte nenachádzajú,hoci Canon už 4K ukázal v minulom roku (Canon EXPO 2010 Paríž: Budúcnosť zobrazovania je 4K!). Nové domáce kiná Onkyo je tak možné brať ako určitú investíciu do budúcnosti, avšak to či sa za túto technológiu oplatí priplatiť už dnes necháme radšej na vašom rozhodnutí.

Onkyo HT-RC370 a HT-RC360

Ak poznáte značku Onkyo, iste vás neprekvapí umiestnenie USB portu na prednej strane, ktorý okrem možnosti prehrávania audio obsahu z mass storage zariadenia umožní aj priame pripojenie iPodu alebo iPhonu. Vaše zvukovody bude obšťastňovať kvalitný 7.1 kanálový zvuk s Audyssey DSX, ktorý podporí zosilňovač patentovaný spoločnosťou Onkyo WRAT (Wide Range Amplifier Technology). Oba modely disponujú plnohodnotným sieťovým pripojením a vy si tak budete môcť užívať streamované prehrávanie hudby z počítača alebo internetových služieb ako Pandora, Rhapsody, Napster, SiriusXM Internet Radio, Slacker, Mediafly a vTuner. K domácej sieti pripojíte obe zariadenia pomocou ethernet zásuvky, prípadne môžete využiť samostatne predávaný Wi-Fi adaptér UFW-1 pre bezdrôtové pripojenie. Zabudnúť nesmieme ani na certifikovanú podporu DLNA a Microsoft Windows 7. Jednoduché ovládanie receivera z vášho iPhonu, iPadu alebo iPodu Touch umožní špeciálna aplikácia, ktorá je dostupná v App Store. Oba modely sa na trhu objavia v apríli, pričom za lacnejší model HT-RC360 zaplatíte v prepočte 593 €. Ak si priplatíte približne 210 € za model HT-RC370 získate okrem siedmych HDMI vstupov pre ľubovoľnú kombináciu pripojených TV, satelitov a iných periférií aj VGA vstup, kvalitný zvuk ocenený certifikátom THX Select 2Plus a automatické nastavenia reproduktorov vďaka technológiám Dolby Volume a MultEQ.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.