Reklama

Objednávate si jedlo? Dajte si pozor, aby ste nedopadli ako ruská tajná služba

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Keď sa darí, tak sa darí. Potom, ako Rusko ukázalo, že má mizerné vojsko, ukazuje sa, až ani tajné služby nie sú až tak tajné. Veľké prekvapenie preniesol obrovský únik dát z ruskej služby na donášku jedla Yandex Food.

Ako jedlo súvisí s tajnými službami? Aj tajní totiž musia jesť a v dnešnej dobe človek často siahne po telefóne a jednoducho si ho objedná. Známy investigatívny portál Bellingcat priniesol rozbor uniknutých dát, v ktorých sa nachádzajú adresy, telefónne čísla, mená a pokyny na doručenie, ktoré patria osobám spojeným s ruskou tajnou políciou.

Yandex Food je dcéra veľkej ruskej internetovej spoločnosti Yandex. Únik dát oznámila už 1. marca 2022, kde z nečestného konania obvinila jedného pracovníka. Únik odhalil informácie zhruba o 58 000 používateľoch donáškovej služby. Výskumníci z Bellingcatu získali prístup k dátam, ktoré analyzovali, aby overili ich pravosť a následne mohli priniesť nové stopy vo vyšetrovaní.

Zdroj | Yandex

„Krížovým odkazom na dátové body v rámci tohto úniku na nezávislé zdroje vrátane profilov sociálnych médií a iných uniknutých databáz môžeme potvrdiť, že je skutočne autentický,“ uvádza sa na ich webe. Pripomínajú, že väčšina údajov neslúži na výskumné účely a preto ich neprepájali so žiadnymi údajmi.

Po analýze získali napríklad informácie o telefónnych číslach osôb napojených na hlavné riaditeľstvo ruskej spravodajskej služby (GRU) či zahraničnú vojenskú spravodajskú službu. Našli meno jedného z týchto agentov, Jevgenija, ktorého dokázali spojiť s ruským ministerstvom zahraničných vecí a nájsť informácie o registrácii jeho vozidla.

Bellingcat vyťažil viaceré cenné informácie pri hľadaní konkrétnych adries v databáze. Keď hľadali ústredie GRU v Moskve, našli len štyri výsledky, čo znamená, že zamestnanci zrejme nepoužívajú Yandex Food. Keď Bellingcat pátral po Špeciálnom operačnom stredisku FSB na predmestí Moskvy, získal až 20 výsledkov. Niekoľko výsledkov obsahovalo netradičné pokyny na doručenie, varujúce vodičov, že miestom doručenia je v skutočnosti vojenská základňa.

Pozrite si

Hackeri údajne vypli Rusku špionážne satelity, Roscosmos to odmieta

Uniknuté informácie prezradili aj údajnú tajnú dcéru a bývalú milenku Vladimira Putina. „Vďaka uniknutej databáze Yandex sa našiel ďalší byt Putinovej bývalej milenky Svetlany Krivonogikh,“ napísala Ľjubov Soboľová. „Tam si ich dcéra Luiza Rozová objednala jedlo. Byt má rozlohu 400 m², v hodnote asi 1,98 milióna USD.“ Soboľová je ruská politička a podporovateľka Navaľného.

Bellingcat sú jednoducho machri a už niekoľkokrát dokázali doslova husárske kúsky. Odhalili kto stojí za zostrelením malajzijského dopravného lietadla nad Ukrajinou, podieľali sa na odhalení agentov, ktorí otrávili Sergeja Skripaľa, ale i lídra opozície Alexeja Navaľného.

Vyvstáva však ďalšia otázka. Ak sa dá zistiť z jednej donáškovej služby toľko podrobých informácií – čo všetko vlastne o nás vedia veľkí a hlavní hráči na čele s Google, Meta platforms a ďalšími gigantami? Aj keď nie sme špióni, je znepokojujúce vedieť, ako veľmi sme zraniteľní a že len náhoda rozhodne, či sa dáta o nás ocitnú na „dobrej“, alebo „zlej“ strane.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.