Reklama

O2 už budúci rok spustí 3G sieť s HSDPA!

Zdroj | O2
Roman Calík
Zdroj | O2
Zdroj | O2

Operátor O2 odhalil svoje plány na budúci rok. Už v máji 2011 spustí svoju vlastnú 3G sieť s nadstavbou HSPA a v lete už chce pokrývať 24 miest.

Rastúci prenos mobilných dát a nárast počtu smartfónov na trhu sa pravdepodobne podpísal aj o rozhodnutie O2 rozšíriť svoju dátovú sieť o 3G s nadstavbou HSDPA/HSUPA. Zákazníci operátora sa tak určite potešia výraznému nárastu rýchlosti dátových prenosov vo vybraných mestách Slovenska, keďže dnes O2 ponúka pomalší EDGE. 

Práce na 3G by mali začať od októbra 2010, kedy sa finálne podpíšu zmluvy s dodávateľom. Výhodou je, že sieť O2 je na 3G pripravená už od svojho začiatku, navyše cena 3G technológií sa pred príchodom LTE znižuje. Môžeme tak pravdepodobne opäť očakávať rozumnú cenovú politiku O2 aj smerom k zákazníkom. Rýchlosť 3G siete O2 by mala dosahovať teoretických 14,4 Mb/s pre download a 5,7 Mb/s pre upload. Hodnoty sú to výborné a dosahujú na súčasnú konkurenčnú sieť, avšak operátor sa nimi chváliť nebude. Po komerčnom spustení svojej 3G siete chce totiž O2 udávať reálne prenosové rýchlosti.

Kto sa bude tešiť medzi prvými?

Ako prvé budú začiatkom budúceho roka, t.j. 2011 pokryté mestá Malacky a Senec. Termín nie je presne stanovený, no O2 uvádza, že už v máji 2011 bude pokrývať signálom 3G približne 20% populácie Slovenska. Koncom júla 2011 by to už malo byť celých 33% populácie, čo znamená pokrytie 24 miest. Ktoré sú to vidíte na priloženej mapke plánovaného pokrytia. Našli ste si svoje mesto? V lokalitách s 3G sieťou bude O2 pripravené aj na LTE, ktorého prvé testy sme vám priniesli v našej reportáži ešte z augusta.

O2 3G sieť 2011

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.