Reklama

O2 spustí svoju LTE sieť v decembri, zatiaľ len v Bratislave a Košiciach

Števo Porubský

Operátor to dnes oznámil na tlačovej konferencii, na ktorej okrem približného termínu spustenia padlo aj niekoľko zaujímavostí. Prvou je to, že po spustení komerčnej prevádzky LTE siete, operátor nemá v pláne účtovať extra poplatky za dátové balíky využívané v LTE sieti. Na fungovanie v LTE tak bude stačiť 4G SIM karta, kompatibilný smartfón, tablet alebo modem a niektorý z dátových balíkov (pre-paid aj post-paid). Podľa operátora tak budú môcť zákazníci dosahovať rýchlosti okolo 15-25 Mbit/s pre download a 5-10 Mbit/s pre upload. Ide o reálne rýchlosti, keďže teoretické maximum budovanej siete je 73/23 Mbit/s.

POZRITE SI: Telefónica Slovakia za možnosť budovať sieť LTE zaplatí 40 miliónov eur

O2 tlacovka 9.2014

Ak ste sa začali tešiť, že v Bratislave alebo Košiciach si budete užívať LTE rýchlosti vo svojom mobile, je tu ešte jeden háčik. V úvode spustenia nebudú pokryté kompletné územia týchto dvoch miest. V Bratislave operátor pri spustení komerčnej prevádzky bude pokrývať oblasti ako Mlynská dolina, Patrónka, Kramáre, Pražská ulika, Staré mesto, Nové Mesto od Trnavského mýta po Polus City Center, Zimný štadión, Miletičova ulica, Nivy, Košická ulica po nábrežie Dunaja. V Košiciach to budú lokality ako: Staré mesto, Hlavná ulica, Kuzmányho, Hviezdoslavova, Štefánikova, Jantárová, Československej armády, Štúrova, Plackého, Trieda SNP a Festivalové námestie.

O2 tlacovka 9.2014

„Chceme našim zákazníkom poskytnúť ešte väčší komfort pri využívaní dátových služieb. Vzhľadom na skúsenosti z európskych trhov, ako aj pripravenosť zariadení pre využívanie najmodernejšej siete, sa chceme zamerať na rozumné investovanie. Momentálne je na trhu asi 4,6 % zákazníkov so zariadením schopným pracovať v 4G sieti. V tomto roku začneme Bratislavou a Košicami, v budúcom roku chceme pokryť 4G sieťou 50 % populácie Slovenska. Okrem toho výrazne investujeme do rozširovania 3G siete, ktorú sme v tomto roku posilnili v 180 lokalitách, rozšírili o 20 nových lokalít a do apríla 2015 rozšírime ešte do ďalších 90 lokalít,“ uviedol Martin Vlček, generálny riaditeľ O2.

O2 tlacovka 9.2014

V budúcom roku chce následne O2 spúšťať ďalšie a ďalšie lokality, pokrytá by mala byť kompletne celá Bratislava aj Košice. Celkovo ich chce do konca roka 2015 zapojiť toľko, aby pokrýval 50% populácie Slovenska, teda väčšinu väčších miest, príp. okolitých obcí. Zároveň O2 zvyšuje pokrytie 3G sieťou. Rovnako do konca roka 2015 chce O2 dosiahnuť 65% pokrytie populácie Slovenska sieťou UMTS/HSPA. Dodávateľom siete je Nokia Networks, ktorá by popri budovaní LTE siete mala vynovovať aj 2G sieť, keďže tá súčasná už pomaly nespĺňa nároky operátora.

POZRITE SI: O2 rozširuje svoju 3G sieť, do konca roka sa dotkne 90 lokalít

K budovaniu siete v spolupráci s operátorom Orange Slovensko sa O2 presnejšie nevyjadrilo. Rokovania vraj ešte stále prebiehajú a keďže nie sú ukončené, nemôžu k tomu zástupcovia spoločnosti povedať žiadne stanovisko.

O2 tlacovka 9.2014

 

Foto: TECHBOX, O2

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.