Reklama

O2 a Telekom budú zdieľať svoje mobilné siete! Čo to znamená pre zákazníkov?

Zdroj | Marwan Ahmed/Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Marwan Ahmed/Unsplash
Zdroj | Marwan Ahmed/Unsplash

Po tom čo slovenským internetom prebehla správa o kúpe slovenského O2 operátorom z Blízkeho východu sa potvrdili i dohady o možnom zdieľaní siete medzi O2 a Slovak Telekom.

Je to pritom čosi celkom iné ako nedávno oznámená dohoda o národnom roamingu medzi 4kou a Orangeom. O2 a Telekom budú svoje už vybudované siete zdieľať v plnom rozsahu pre všetkých svojich zákazníkov. Teda takmer.

Zdroj | Dave Goudreau/Unsplash
Obsah pokračuje pod reklamou

„S rastúcimi nákladmi na vývoj sietí prichádzajú na trh aj nové riešenia ako ich zefektívniť. Teraz je čas zdieľať siete, lebo prechádzame vlnou masívnej modernizácie spolu s nasadzovaním 5G sietí. Všetky siete budú modernizované a je to veľký moment pre operátorov vrátane pozitívneho dopadu v kontexte energií, životného prostredia a udržateľnosti celého sektora,uviedol José Perdomo Lorenzo, CEO Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic.

Je to čosi, čo sa len tak nevidí, hoci vo svete existuje množstvo takýchto prípadov. Je to ekonomickejšie a ekologickejšie ako by mal každý z operátorov budovať pomerne náročné siete vo vlastných nákladoch. Hlavne ide o tie oblasti, ktoré je náročné pokrývať, vrátane odľahlých miest, ktoré sú bežne na mapách pokrytia biele.

„Ako jeden z lídrov pokrývania Slovenska vysokorýchlostným pripojením budeme rozvíjať mobilné siete ešte rýchlejšie ako doteraz a prinášať nové technológie aj do oblastí, kde by to v minulosti trvalo dlhšie. Rád by som naším zákazníkom odkázal, že sa majú skutočne na čo tešiť,“ uviedol CEO O2 Igor Tóth. 

Zákazníci oboch operátorov majú pocítiť „prínos v mnohých ohľadoch, najmä v rýchlejšom nasadzovaní sieťových inovácií i vyššej kvalite signálu. Výhodou tohto prepojenia operátorov bude rýchlejší rozvoj sietí i šetrenie nákladov spojených so spotrebou elektrickej energie, čo bude mať pozitívny dopad aj v oblasti životného prostredia,“ píšu operátori v spoločnej správe.

Zdroj | Jonas Stolle

Pozitívne sa dohoda odrazí aj pri budovaní 5G siete, ktorá je stále dostupná iba pre pomerne malú časť krajiny, hoci vcelku veľkú časť populácie, ktorá sa združuje hlavne v mestách. „Ušetrené prostriedky budú smerovať najmä do jej expanzie či optického prepojenia základňových staníc.“ Takto sa dočkáme rýchlejšieho nasadzovania 5G siete tam, kde ešte nie a v budúcnosti aj 6G siete.

Proces zdieľania sietí bude prebiehať postupne, po lokalitách, pričom jeho zavŕšenie očakávajú operátori v horizonte dvoch až troch rokov, zohľadňujúc objektívne dôvody náročnosti celého projektu. Zaujímavosťou je, že Bratislavy a Košíc sa táto dohoda nedotkne. Operátori budú v týchto mestách spravovať svoje siete samostatne. Zvyšok Slovenska má byť rozdelený na 2 oblasti, s približne rovnakým počtom základňových staníc, o ktorých servis a prevádzku sa budú operátori starať v zmysle podpísanej dohody.

Zdieľanie sietí sa v zmysle dohody nemá nijako dotknúť komerčnej nezávislosti operátorov, a teda zachová vysokú konkurencieschopnosť na mobilnom trhu. O2 aj Telekom budú mať naďalej svoju ponuku mobilných služieb, či ide o paušály, predplatené karty alebo iné riešenia samostatné.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.