Reklama

O úrodu na poliach sa postarajú 5G drony

Zdroj | Huawei
Richard Pliešovský
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Nakŕmiť 8 miliárd ľudí nie je pre našu Zem jednoduchá úloha. Ak by výskum a veda nepomáhali, bolo by to zrejme nemožné. Ďalším aspektom, ktorý naberá z mesiaca na mesiac dôležitosť je udržateľnosť, ktorá sa očakáva aj v poľnohospodárstve.

Jedným z riešení je použitie moderných zariadení. Ako ukazuje najnovší príklad, výrazne pomôcť môžu drony a 5G technológie.

Poľnohospodárstvo aktuálne rieši otázky drahej a nestabilnej pracovnej sily, vysokého dopytu po kvalite a nárastu energetických vstupov. Riešením má byť práve digitalizácia, ktorá ponúka potenciál urobiť poľnohospodárstvo ekologickejšie a energeticky efektívnejšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dronetech, najväčší rakúsky výrobca dronov a Huawei ukázali obraz budúcnosti poľnohospodárstva. Nadviazali na pilotný projekt 5G smart poľnohospodárstve. Ich výsledky ponúkajú riešenia na vysokú pracovnú náročnosť, znečistenie pôdy spôsobené pesticídmi, zvyšovanie nákladov na energiu a nízku efektívnosť hospodárenia.

Vo vinici Nussböckgut, starej usadlosti v Hornom Rakúsku, obe spoločnosti predstavili novinky v projekte 5G Smart Farming. Priblížili, akým spôsobom môže 5G podporiť udržateľné poľnohospodárstvo v čase rastúcich globálnych obáv o potravinovú bezpečnosť.

Zdroj | Huawei

Na konferencii sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva financií Rakúskej republiky Florian Tursky a člen mestskej rady mesta Linz, Thomas Gegenhuber. Nechýbal zástupca zo Slovenska Martin Polovka, generálny riaditeľ NPPC, výskumnej inštitúcie Ministerstva pôdohospodárstva SR.

Spolupráca 5G Smart Farming vstupuje do druhej fázy s názvom Digital Sky. Huawei bude poskytovať služby cloud computingu nad rámec 5G, ktoré budú slúžiť ako základ pre analýzu AI v reálnom čase. Drony, vybavené kamerami a senzormi s vysokým rozlíšením, budú skúmať krajinu a objekty, aby zachytili obrázky a údaje, ktoré spracuje AI. Získané údaje okamžite poskytnú použiteľné zistenia.

Táto technológia reálne pomáha farmárom odhaliť drobný hmyz, monitorovať stav plodín a predpovedať úrodu. To im umožňuje presne a s minimálnym odpadom optimalizovať používanie vody, chemikálií a pesticídov.

V druhej fáze projekt plánuje rozvinúť prístup zdieľanej ekonomiky pre služby poskytované dronmi. Používatelia z rôznych sektorov vrátane farmárov, samospráv, firiem alebo jednotlivcov si budú môcť prenajať drony a ich AI riešenia pre širokú škálu aplikácií. Uplatnenie sa črtá napríklad pri kontrole solárnych panelov, riadenia dopravy či detekcii opotrebovania elektrického vedenia.

Najväčšou výzvou pre zavedenie dronov s podporou 5G do poľnohospodárstva je pokrytie siete. Dnes sú siete 5G primárne určené pre koncových používateľov nachádzajúcich sa na zemi alebo v interiéri. Je nutné vyvinúť kvalitné pokrytie pre drony, ktoré bežne lietajú 50 metrov nad zemou.

Erich Manzer, zástupca generálneho riaditeľa Huawei Austria, povedal: „5G bolo vyvinuté pre tri kľúčové oblasti použitia: Pre veľkú šírku pásma, nízku latenciu a pripojenie miliónov zariadení. Používanie dronov v kombinácii s AI a 5G môže vyriešiť mnoho operácií náročných na zdroje, napr. ako údržba alebo monitorovanie oblasti.“

Martin Polovka na stretnutí prejavil záujem o realizáciu podobných projektov na Slovensku, kde by NPPC bolo garantom rozvoja Smart Agriculture riešení na Slovensku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.