Nakŕmiť 8 miliárd ľudí nie je pre našu Zem jednoduchá úloha. Ak by výskum a veda nepomáhali, bolo by to zrejme nemožné. Ďalším aspektom, ktorý naberá z mesiaca na mesiac dôležitosť je udržateľnosť, ktorá sa očakáva aj v poľnohospodárstve.
Jedným z riešení je použitie moderných zariadení. Ako ukazuje najnovší príklad, výrazne pomôcť môžu drony a 5G technológie.
Poľnohospodárstvo aktuálne rieši otázky drahej a nestabilnej pracovnej sily, vysokého dopytu po kvalite a nárastu energetických vstupov. Riešením má byť práve digitalizácia, ktorá ponúka potenciál urobiť poľnohospodárstvo ekologickejšie a energeticky efektívnejšie.
Dronetech, najväčší rakúsky výrobca dronov a Huawei ukázali obraz budúcnosti poľnohospodárstva. Nadviazali na pilotný projekt 5G smart poľnohospodárstve. Ich výsledky ponúkajú riešenia na vysokú pracovnú náročnosť, znečistenie pôdy spôsobené pesticídmi, zvyšovanie nákladov na energiu a nízku efektívnosť hospodárenia.
Vo vinici Nussböckgut, starej usadlosti v Hornom Rakúsku, obe spoločnosti predstavili novinky v projekte 5G Smart Farming. Priblížili, akým spôsobom môže 5G podporiť udržateľné poľnohospodárstvo v čase rastúcich globálnych obáv o potravinovú bezpečnosť.
Na konferencii sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva financií Rakúskej republiky Florian Tursky a člen mestskej rady mesta Linz, Thomas Gegenhuber. Nechýbal zástupca zo Slovenska Martin Polovka, generálny riaditeľ NPPC, výskumnej inštitúcie Ministerstva pôdohospodárstva SR.
Spolupráca 5G Smart Farming vstupuje do druhej fázy s názvom Digital Sky. Huawei bude poskytovať služby cloud computingu nad rámec 5G, ktoré budú slúžiť ako základ pre analýzu AI v reálnom čase. Drony, vybavené kamerami a senzormi s vysokým rozlíšením, budú skúmať krajinu a objekty, aby zachytili obrázky a údaje, ktoré spracuje AI. Získané údaje okamžite poskytnú použiteľné zistenia.
Táto technológia reálne pomáha farmárom odhaliť drobný hmyz, monitorovať stav plodín a predpovedať úrodu. To im umožňuje presne a s minimálnym odpadom optimalizovať používanie vody, chemikálií a pesticídov.
V druhej fáze projekt plánuje rozvinúť prístup zdieľanej ekonomiky pre služby poskytované dronmi. Používatelia z rôznych sektorov vrátane farmárov, samospráv, firiem alebo jednotlivcov si budú môcť prenajať drony a ich AI riešenia pre širokú škálu aplikácií. Uplatnenie sa črtá napríklad pri kontrole solárnych panelov, riadenia dopravy či detekcii opotrebovania elektrického vedenia.
Najväčšou výzvou pre zavedenie dronov s podporou 5G do poľnohospodárstva je pokrytie siete. Dnes sú siete 5G primárne určené pre koncových používateľov nachádzajúcich sa na zemi alebo v interiéri. Je nutné vyvinúť kvalitné pokrytie pre drony, ktoré bežne lietajú 50 metrov nad zemou.
Erich Manzer, zástupca generálneho riaditeľa Huawei Austria, povedal: „5G bolo vyvinuté pre tri kľúčové oblasti použitia: Pre veľkú šírku pásma, nízku latenciu a pripojenie miliónov zariadení. Používanie dronov v kombinácii s AI a 5G môže vyriešiť mnoho operácií náročných na zdroje, napr. ako údržba alebo monitorovanie oblasti.“
Martin Polovka na stretnutí prejavil záujem o realizáciu podobných projektov na Slovensku, kde by NPPC bolo garantom rozvoja Smart Agriculture riešení na Slovensku.