Reklama

O krok bližšie k regulácii krypta. Európsky parlament schválil prvé pravidlá

Zdroj | Mika Baumeister/Unsplash
Jakub Kraľovanský
Zdroj | Mika Baumeister/Unsplash
Zdroj | Mika Baumeister/Unsplash

Zákonodarcovia sa tento týždeň posunuli znovu bližšie k prijatiu niektorých z najkomplexnejších pravidiel vzťahujúcich sa na kryptoaktíva.

Európsky parlament drvivou väčšinou oficiálne schválil pravidlá na úrovni EÚ, ktoré sa týkajú prevodov kryptoaktív, spoločných pravidiel týkajúcich sa dohľadu a ochrany zákazníkov a pravidiel, ktoré by mali predchádzať praniu špinavých peňazí. 

Nevyhnutné opatrenia pre Európsku úniu

Obsah pokračuje pod reklamou

Európska únia sa snaží zaviesť opatrenia na podporu a rozvoj digitálnych financií a inovácií vo finančných službách. Cieľom je zabezpečiť, aby EÚ prijala digitálnu revolúciu a bola jej hnacou silou s inovatívnymi európskymi firmami v čele, vďaka čomu môžu európski spotrebitelia a firmy získať prístup k výhodám digitálnych financií. 

Zdroj | Art Rachen

Účelom tejto legislatívy je zabezpečiť, aby sa akákoľvek finančná operácia týkajúca sa kryptomenových prevodov, mohla vždy vysledovať a všetky podozrivé transakcie zablokovať. Zákon sa bude vzťahovať na transakcie, ktoré budú presahovať výšku 1000 eur z adries peňaženiek kryptoaktív súkromných užívateľov. Okrem iného, pravidlá sa nevzťahujú na prevody medzi osobami, vykonávané bez poskytovateľa alebo medzi poskytovateľmi, ktorí konajú vo vlastnom mene. 

“Európsky priemysel kryptoaktív má regulačnú jasnosť, ktorá v krajinách ako je USA, neexistuje,”povedal poslanec Európskeho parlamentu Stefan Berger. Šéf finančných služieb EÚ pripomenul, že zvyšok sveta by mal skopírovať pravidlá Európskej únie pre kryptoaktíva, aby mohol vytvoriť silný globálny prístup, ktorý má chrániť spotrebiteľov a finančnú stabilitu.

Štáty EÚ súhlasili s pravidlami, ktoré by sa mali zaviesť od júla 2024, aby mal sektor čas na prispôsobenie. Tiež vyžadujú, aby firmy, ktoré vydávajú a obchodujú s kryptoaktívami, mali licenciu od národného regulátora. Hlavní poskytovatelia služieb tiež budú musieť zverejniť spotrebu svojej energie

Zavádzajúce regulačné pravidlá reagujú na nedávne udalosti

Pravidlá, týkajúce sa regulačných opatrení v kryptomenách reagujú na nedávny kolaps jednej z najväčších búrz FTX a na pretrvávajúcu “vojnu” so stablecoinami, ktoré poslali bitcoin na nízke hodnoty. V tejto súvislosti musíme ale pripomenúť, že bitcoin sa aj napriek týmto komplikáciám dokázal dostať znovu na vyššie úrovne a ukázať svoju silu.

Existuje vôbec nejaké riešenie pre stablecoiny, ktoré by zaistilo bezpečnosť, udržateľnú hodnotu a istotu pre užívateľov? V plánovaných opatreniach by stablecoiny podliehali riadeniu a dohľadu Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), ktorý by dohliadal na stablecoiny, ktoré majú rezervu aktív v hodnote viac ako päť miliárd eur. Okrem toho, ak by mala Európska centrálna banka obavy o legitimitu a dôveryhodnosť akéhokoľvek stablecoinu, mohla by ho odmietnuť. 

Zdroj | CRESCO REAL ESTATE

MiCA ako globálna šablóna aj pre iné krajiny. Čo navrhuje? 

Návrhy týchto plánovaných opatrení a pravidiel by nemali mať vplyvy na informatizáciu, životné prostredie a ani sociálne vplyvy. Vplyv kryptomien na životné prostredie patrí medzi dobre diskutovanú a kontroverznú oblasť. Zo začiatku sa objavovali obavy, že MiCA zakáže všetkým ťažobným kryptoaktívam pôsobiť v rámci celej EÚ z toho dôvodu, že mechanizmus konsenzu “proof of work” sa považuje za taký, ktorý využíva veľkú silu na to, aby mohli ťažiari ťažiť nové bloky. V navrhovanom texte preto MiCA vyzýva podniky zaoberajúce sa kryptomenami, aby vyhlásili informácie o ich vplyve na životné prostredie a klímu.

Nariadenia o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) by sa mohli potenciálne stať vzorom aj pre iné krajiny a ich jurisdikcie, čo potvrdila aj komisárka EÚ pre finančné služby McGuinnessová. Taktiež pripomenula, že ak by bol FTX zachytený pod jurisdikciou EÚ, mnohé z jeho praktík by neboli prípustné. Európsky parlament schválil aj opatrenia proti manipulácii na trhu a na predchádzanie praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a inej trestnej činnosti. 

Vo všeobecnosti plánuje MiCA regulovať vydávanie, ponúkanie verejnosti a obchodovanie s kryptoaktívami. Ak sa zavedie presne tak, ako je v súčasnosti navrhnutá, stanoví komplexný rámec, ktorý napokon stanoví požiadavky na fungovanie a riadenie hlavných emitentov kryptoaktív a poskytovateľov služieb, ako aj podrobnú ochranu pre držiteľov kryptoaktív a iných klientov, ktorí služby ponúkajú. Pre Európsku úniu má poskytnúť MiCA jednotný licenčný režim bez toho, aby boli nevyhnutné akékoľvek vnútroštátne implementačné zákony.  

Doposiaľ sme sa na kryptomeny mohli pozerať ako na neregulované rizikové aktíva, ktorým sa finančné inštitúcie vyhýbali. Nová regulácia predstavuje významný a zásadný krok v neoddeliteľnej sfére kryptomien do tradičného finančného systému a zároveň sa snaží smerovať k transparentnosti a ochrane spotrebiteľov v rámci digitálnych aktív. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.