Reklama

O koľko je výkonnejší nový iPhone 15 Pro oproti iPhone 14 Pro? Apple neklamal...

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Spadla opona a nové vlajkové modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max sa už dostali do rúk prvých zvedavcov, ktorí sa rozhodli overiť, či percentuálne navýšenia výkonu prezentované Apple na tlačovej konferencii nie sú iba marketingovými trikmi.

Prvé výsledky získané prostredníctvom benchmarku Geekbench čísla Apple potvrdzujú, čo však niektorí považujú aj za menšie sklamanie.

Apple mal niekoľko rokov po sebe na svojich tlačových konferenciách notoricky známu a pomerne úsmevnú vetu: „Toto je ten najlepší iPhone, aký sme kedy vyrobili“, akoby pripadalo do úvahy priniesť na trh aj niečo horšie, než čo tu bolo predtým. Na druhej strane, násobné skoky vo výkone sú už zjavne za nami, pretože tento rok sa hovorilo o posune iba na úrovni 10-20 %.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nový čipset Apple A17 Pro osadený vo vlajkových modeloch iPhone 15 Pro a Pro Max má oproti minuloročnému top hardvéru ponúkať posun vpred o 10 % v oblasti výkonu procesora a o 20 % v prípade výkonu grafického jadra. Prvé zverejnené výsledky v aplikácii Geekbench, ktorá overuje výkon procesora a grafiky v praktických testoch, tieto čísla zhruba potvrdzuje.

Nový iPhone 15 Pro dosiahol v teste výkonu na jedno jadro 2 908 bodov a pri vyťažení viacerých jadier naraz skóre 7 238 bodov. Minuloročný iPhone 14 Pro dosiahol v týchto testoch 2 642, resp. 6 739 bodov. Zaujímavé je, že väčší iPhone 15 Pro Max v týchto testoch dosiahol 2 846 a 7 024 bodov, čo je však v porovnaní s jeho predchodcom stále viditeľný posun – 2 546 a 6 631 bodov.

Prvé verejné výsledky výkonnostného benchmarku zároveň potvrdili, že iPhone 15 Pro a Pro Max disponujú 8 GB operačnou pamäťou namiesto minuloročných šiestich. Z výsledkov tiež vieme, že samotný procesor pracuje na základnej frekvencii 3,78 GHz.

Počet jadier – dve výkonné a štyri úsporné, zostáva medziročne bez zmeny a posun rovnako Apple nehlása ani výdrže batérie a to aj napriek tomu, že nový čipset je postavený na novej 3nm architektúre. Od posunov v rámci kremíkovej litografie si pritom sľubujeme oveľa citeľnejšie posuny práve v týchto oblastiach.

Takpovediac z voleja nám tak napadajú tri možné vysvetlenia – presun na 3nm bude sklamaním pre celý trh vrátane hráčov čakajúcich na nový hardvér od AMD a Nvidie, Apple nevyužíva plný potenciál architektúry kvôli nákladom na výrobu alebo si nejaké esá schováva do rukáva na ďalšie roky, kde bude môcť ďalšie posuny vo výkone a energetickej efektívnosti ponúkať aj v rámci tej istej 3nm architektúry svojich čipov.

Pre bežných spotrebiteľov však papierové ale i v praxi overené čísla prinášajú jasnú odpoveď: pokiaľ máte vo vrecku iPhone 14 Pro/Pro Max, kúpa nového modelu sa vám práve kvôli výkonu určite neoplatí. Iné to začína byť od série iPhone 13, kde Apple A15 už oproti A17 Pro výkonnostne zaostáva o zhruba 40 %, čo však pri bežnom používaní smartfónu zrejme aj tak ešte nejaký ten rok nepocítite.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.