Reklama

Nvidia Tegra 3 (Kal-El): päťjadrové smartfóny majú bránu otvorenú!

Dominik Fúsek

Ešte to nie je ani rok, čo sa objavil prvý smartfón s dvojjadrovým procesorom. Z výrobcov hardvéru „dvojjadrovú“ premiéru ako prvá stihla Nvidia a podľa všetkého rovnako tak urobí aj na poli štvorjadrových mobilných čipov. Tesne pred uvedením prvých smartfónov a tabletov s už takmer šialeným výkonom výrobca uvoľnil zaujímavú informáciu. Jej štvorjadrový procesor bude mať päť procesorových jadier.

Nvidia Tegra Kal-El architektúra

Nie že by štyri nestačili, to v žiadnom prípade. Aj plné využitie dvojjadrových procesorov v mobile je zaujímavá otázka. Nvidia sa však rozhodla štyri 40 nm jadrá typu ARM Cortex-A9 MPCore (strop frekvencie na 1,5 GHz pre každé z nich) doplniť piatym rovnakého typu, avšak s maximálnou frekvenciou 500 MHz. Jeho úlohou bude obhospodarovať procesy na pozadí, prípadne jednoduché úlohy typu e-mailový klient alebo sociálne siete. Vďaka nemu môžu štyri nenásytné jadrá zostať úplne bez energie a batéria zariadenia tak vydrží podstatne viac, minimálne v slabej záťaži a nečinnosti. Pri o niečo náročnejších úlohách (napríklad prehliadanie webu) sa spustí výkonnejšie jadro, v prípade Adobe Flash alebo graficky vyspelejších hier sa pridá ďalšie. Všetky štyri jadrá sú aktívne len v prípade hrania hier kvalitatívne na úrovni herných konzol. Také samozrejme pre Android zatiaľ neexistujú.

AKTUALIZOVANÉ: Podľa najnovších správ spoločnosti Nvidia bude architektúra procesora Tegra 3 označovaná ako 4-PLUS-1, čo výstižne vyjadruje presný počet jadier, hoci sa Tegra 3 označuje ako 4-jadrový procesor.

Nvidia Tegra Kal-El - využívanie jadier

Napriek dvojnásobku jadier Kal-El oproti Tegre 2 dosahuje iba 50-percentný nárast výkonu. Výrobca sa skutočne viac sústredil na energetickú efektivitu. Vysoký procesorový výkon napokon ani nie je nutný – aj v najnáročnejšom obsahu, teda v hrách, ide viac o grafiku. A tu je Nvidia doma. Kal-El bude vybavený 12-jadrovým grafickým procesorom s výkonom trojnásobne prekonávajúcim predchodcu. Rozhodne sa teda máme na čo tešiť. Prvé tablety by mali stihnúť tohtoročnú premiéru, po nich budú nasledovať smartfóny.

Nvidia Tegra Kal-El - spotreba

Zdroj a foto: engadget.com, Nvidia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.