Reklama

Nvidia Project Logan: Mobily o rok prekonajú grafiku PS3!

Dominik Fúsek

Podobne ako vo svete počítačov, aj výkon procesorov mobilov sa už pomaly blíži k nasýteniu, stále však majú čo dobiehať ich integrované grafiky. Marketing síce chystá „osemjadrové“ procesory (reálne stále prakticky štvorjadrá), výrobcovia hardvéru sa však začínajú viac sústreďovať práve na grafickú časť.

Nvidia v týchto dňoch zverejnila technologické demá tzv. Project Logan (podľa komixového hrdinu Wolverina). Podľa roadmapy výrobcu pôjde o procesor Tegra 5, ktorý by mal prísť na svet budúci rok (reálne však skôr koncom roka, prípadne v roku 2015). Zaujímavé je práve to, že Nvidia sa nechváli výkonom procesora, ale grafiky. Už Tegra 4 priniesla 6-násobok surovej sily oproti predchodcovi, Logan pôjde ešte ďalej. Koľko bude mať jadier nevieme, veľkým pokrokom však bude už použitie architektúry Kepler, ktorú výrobca používa v aktuálnych grafických kartách počítačov. Do mobilov tak prídu také pokročilé grafické technológie ako teselácia, vyhladzovanie hrán FXAA, pokročilejší rendering, prácu s osvetlením či reálnejšia fyzika a simulácia. Nvidia zverejnila dve demo videá, v jednom grafika vykresľuje pohyby ľudskej tváre a v druhej detailnejšiu krajinu.

Uveďme niekoľko čísel. Surový výkon má dosiahnuť 2,2 TFLOPS, čím prekoná hernú konzolu PlayStation 3. A to vraj s trikrát lepším pomerom výkon/watt ako aktuálny iPad. Zoznam podporovaných technológií zahŕňa OpenGL 4.4, OpenGL ES 3.0 aj DirectX 11. Nevieme sa dočkať prvých prístrojov s touto mašinkou pod kapotou.

Zdroj a foto: Engadget, Nvidia, Joystiq

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.