Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NVIDIA predstavila karty GeForce RTX série 30, zvláda hry v 8K UHD rozlíšení

NVIDIA predstavila karty GeForce RTX série 30, zvláda hry v 8K UHD rozlíšení
Zdroj | NVIDIA
Stanislav Vinc
NVIDIA predstavila karty GeForce RTX série 30, zvláda hry v 8K UHD rozlíšení
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

NVIDIA po dlhých týždňoch plných špekulácii a únikov konečne odhalila novú generáciu grafických kariet GeForce RTX série 30. Novú sériu otvára trojica kariet, ktorá ponúka obrovský skok vo výkone aj napriek tomu, že nie sú ani o dolár drahšie, ako generácia GeForce RTX série 20.

Nová generácia grafických kariet stavia už na architektúre NVIDIA Ampere, vďaka čomu si môže NVIDIA pripísať na účet doteraz najväčší medzigeneračný skok vo výkone v histórii značky GeForce. Oproti predchádzajúcej generácii s architektúrou Turing ide konkrétne o dvojnásobne vyšší výkon a 1,9-násobnú účinnosť.

Vlajková loď NVIDIA GeForce RTX 3090 je poriadne veľká, v počítači zaberie až tri PCI sloty. Ak však plánujete kúpu 8K UHD monitora alebo televízora, inú kartu zatiaľ nehľadajte. RTX 3090 má zvládať zobrazovať aktuálne tituly v 8K UHD rozlíšení pri neuveriteľných 60 snímkach za sekundu.

Podľa očakávaní využíva RTX 3090 nový 12-pinový konektor, ktorý má ponúkať viac priestoru na ďalšie komponenty a chladenie. Vďaka adaptéru v balení však bude plne kompatibilný s doterajšími zdrojmi s 8-pinovými konektormi. Po stránke portov bude trojica kariet po prvý krát podporovať aj nový štandard HDMI 2.1 s podporou variabilnej obnovovacej frekvencie obrazovky.

Zdroj | NVIDIA

Celá druhá generácia RTX kariet ponúkne druhú generáciu dedikovaný RT jadier s 2-násobnou priepustnosťou oproti predchádzajúcej generácii so súbežným ray-tracingom, shadingom a výpočtami pri 58 RT-TFLOPS. Tretia generácia Tensor jadier zvýši výkon AI až na úroveň 238 Tensor-TFLOPS.

Priepustnosť systémovej pamäti pre aplikácie využívajúce grafickú kartu sa v novej generácii grafických kariet pohybuje na úrovni 1 TB/s. Do vybraných titulov bude tiež zabudovaná nová technológia NVIDIA Reflex, ktorá optimalizuje latenciu systému. Medzi tieto tituly bude na úrod patriť štvorica hier Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite a Valorant.

https://youtu.be/-cXg7GQogAE

NVIDIA GeForce RTX 3070 s 8 GB GDDR6 pamäťou ponúkne o 60 % vyšší výkon oproti modelu RTX 2070 a podľa spoločnosti sa ideálne hodí na hranie hier v rozlíšeniach 4K UHD a 1440p. Na trh dorazí v októbri s cenou 499 dolárov.

NVIDIA GeForce RTX 3080 s 10 GB pamäťou ponúka až 2-násobný skok vo výkone oproti modelu RTX 2080, pričom už zvláda hry v 4K UHD rozlíšení aj pri 60 snímkach za sekundu. V predaji bude od 17. septembra za cenu 699 dolárov.

Vlajková loď NVIDIA GeForxe RTX 3090 disponuje až 24 GB pamäťou a výkonom prekonáva o až o 50 % aj extrémnu grafickú kartu NVIDIA GeForce TITAN RTX. Ak sa chcete pripraviť na hranie hier v 8K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu, na 24. september si pripravte 1 499 dolárov. Ceny nových modelov pre európsky trh zatiaľ nepoznáme.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Zdroj