Reklama

NVIDIA má nové grafiky pre notebooky s podporou VR!

Zdroj | NVIDIA
Števo Porubský
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Spomínate si na novú výkonnú grafiku NVIDIA GeForce GTX 1080? Od nej neskôr výrobca odvodil modely GTX 1070 a GTX 1060. Tieto desktopové grafiky potešili nejedného fanúšika hier a náročných grafických aplikácií. Teraz prichádza NVIDIA s ich mobilnými verziami.

Na trhu sa tak čoskoro objavia 16 nm grafiky NVIDIA GeForce GTX 1080M, 1070M a 1060M. Rozdiel je, samozrejme, v ich výkone, no za desktopovými verziami výrazne nezaostávajú. Poteší navyše aj technológia Battery Boost pre zvýšenie výdrže batérie aj pri hraní.

Ani jednej by namalo robiť problém Ultra HD hranie, bez námahy zvládnu i virtuálnu realitu od všetkých súčasných výrobcov.

Zdroj | NVIDIA

Top model, GTX 1080M ale bude prakticky rovnaký, ako jej desktopový súrodenec. Ponúkne 2 560 CUDA jadier, architektúru Pascal, 8 GB GDDR5X pamäť či rýchlosť 10 Gbit/s.

Jediný rozdiel je v základnej frekvencii, ktorá je 1 556 MHz, no Boost frekvencia je rovnaká – 1 733 MHz. TDP by malo byť okolo 150 W.  Vzhľadom na svoju veľkosť ju ale uvidíme len v tých najväčších modeloch s najvyššou cenovkou.

Zdroj | NVIDIA

Model GTX 1080M má dokonca viac CUDA jadier, ako jej desktopová sestra (2 048 vs 1 920). Základná frekvencia je však nižšia – 1 442 MHz a o čosi nižšia je aj maximálna frekvencia 1 645 MHz.

Pamäť (8 GB GDDR5) či rýchlosť (8 Gbit/s) je ale rovnaká. Ani tejto však nechýba architektúra Pascal. Veľkosťou by sa mala stotožňovať s modelom 980M, takže tento kúsok si budú môcť dopriať aj majitelia menších herných notebookov.

Zdroj | NVIDIA

Najnižší model, GTX 1060M má síce „len“ 1 280 CUDA jadier, ale slušných 6 GB GDDR5 pamäte. Taktovaná je na 1 404 MHz a má rýchlosť 8 Gbit/s. Aj jej desktopová sestra je o čosi výkonnejšia, no len minimálne.

Výrobca tvrdí, že jej výkon je o zhruba 10% nižší, ako v prípade desktopovej verzie. Výhodou je ale jej veľkosť, ktorá vraj zaberá šasi modelu 970M.

Zdroj | NVIDIA

Novinky už čoskoro uvidíme v hráčskych notebookoch značiek ako Acer, Alienware, ASUS, HP, Gigabyte, Lenovo, MSI, Origin či Razer. Veľkou výhodou je práve fakt, že všetky tri novinky podporujú VR, čo znamená, že virtuálna realita sa stáva mobilnejšou.

Zdroj | MSI

 

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.