Reklama

NVIDIA GTX 680: Najvýkonnejšia single-GPU grafika na svete!

Dominik Fúsek

Zavedenie nového výrobného procesu do praxe a s tým súvisiace uvedenie novej generácie čipov netrpezlivo očakáva snáď každý fanúšik počítačov. Na začiatku roka sa do 28 nm grafických kariet pustila firma AMD, jej Radeon HD 7970 si právom vyslúžil pozitívne recenzie. „Zelení“ od konkurencie nechali na seba čakať dlhšie, no teraz už máme na trhu aj zodpovedajúci model od NVIDIE. Ak ste čakali, oplatilo sa.

NVIDIA GeForce GTX 680

NVIDIA GeForce GTX 680 je priamym konkurentom doteraz najsilnejšej grafiky s jedným GPU, Radeonu HD 7970. Novinka dostala až 1 536 jadier CUDA (stream procesorov), ktoré tikajú na frekvencii 1 006 MHz. Novou je aj technológia GPU Boost, ktorá dokáže v závislosti od teploty a vyťaženia takt jadra vyraziť až na 1,2 GHz. 2 GB pamäť typu GDDR5 s 256-bitovou zbernicou a frekvenciou cez 6 GHz sľubuje priepustnosť až 192 GB/s. Karta má štyri obrazové výstupy, typickú spotrebu 195 W a zapája sa do rozhrania PCI Express x16 3.0. Extrémisti si môžu v SLI zapojení dopriať až tri karty v jednom počítači, pravda, ak ich dokážu uchladiť.

NVIDIA GeForce GTX 680

Ale dosť bolo teórie, pozrime sa na prax. Keďže je novinka už od minulého týždňa v predaji, dočkali sme sa detailných recenzii. V skratke, GeForce GTX 680 s cenou od 500 € poráža konkurenčný, navyše drahší Radeon HD 7970 prakticky vo všetkých oblastiach – spotreba je nezanedbateľne nižšia, herný výkon vyšší o 5-20 %. V niektorých hrách dokonca porazila staršie dual-GPU 40 nm karty GTX 590 a Radeon HD 6990. Jediná oblasť, v ktorej sa na novinku AMD dotiahlo, je výkon v kombinácii s viacerými monitormi a scalling – pri zapojení dvoch a viac AMD do CrossFireX získate vyšší efekt, než s NVIDIA SLI. Čip NVIDIA GeForce GTX 680 už nájdete v kartách viacerých výrobcov aj na našom trhu. S kúpou sa však oplatí počkať, keďže ceny AMD budú určite klesať a v blízkej dobe sa tiež očakáva predstavenie dostupnejších modelov radu NVIDIA Kepler.

NVIDIA GeForce GTX 680

Zdroj a foto: Engadget, NVIDIA

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.