Reklama

NVIDIA GeForce GTX 590: Najvýkonnejšia grafika súčasnosti?

Drahomír Piok

Súperenie o titul najvýkonnejšej grafickej karty je tvrdý boj. Stoja proti sebe nie len spoločnosti, ale aj davy fanúšikov, ktorí čakajú, že práve ich obľúbená a používaná značka bude tá naj. Síce sa z času na čas objaví aj nejaký ten „úder pod pás“, na veci nič nemení, že neustály vývoj a naťahovanie sa o prvenstvo je v samej podstate najvýhodnejší pre používateľov.

NVIDIA GeForece GTX 590

 

Naposledy si pomyslenú korunu uchmatla spoločnosť ATI s jej top modelom Radeon HD 6990. Spätná reakcia od NVIDIE nenechala na seba dlho čakať, a tak sa zrodila GeForce GTX 590, zameraná jednoznačne na elitných hráčov. Očakávaná posila má byť oproti konkurencii úspornejšia, tichšia a hlavne výkonnejšia, ale je tomu skutočne tak? Ak by ste si tieto karty porovnali v rôznych testoch, ktorých je na internete požehnane, dospeli by ste k výsledku, ktorý by bol z polovice pozitívny. GTX 590 obsahuje dve 40 nm jadrá GF110 s architektúrou Fermi. Rovnakým čipom disponuje aj staršia GTX 580, no tá má len jedno jadro. NVIDIA musela preto znížiť parametre čipov tak, aby GTX 590 neroztavili a dospeli k aspoň ako takej spotrebe. Frekvencia CUDA jadier bola znížená o 21 %, z 772 MHz na 607 MHz a 3 GB DDR5 pamäte znížili výkon o 15%, konkrétne na 3 414 MHz (2 x 1 707 MHz). Tretia generácia Fermi sa môže v tomto prípade pochváliť 32 stream multiprocesormi a 1 024 CUDA jadrami.

NVIDIA GeForece GTX 590

Radeon HD 6990 alebo GeForce GTX 590?

Nekompromisný výkon si žiada aj poriadnu dávku dodávanej „šťavy“. Spolu so sekundárnym napájaním, dvoma osempinovými PCI slotmi, nová GeForce spotrebuje 365 W, čo je oproti Radeonu HD 6990 o 10 W menej. NVIDIA odporúča pre používanie minimálne 700 W zdroj. Inak usporiadané chladenie s jedným 85 mm ventilátorom redukuje vydávaný hluk oproti starším modelom na maximálnu úroveň 48 dB. Zmenený dizajn necháva aj viac priestoru v PC skrinke a oproti 30,7 cm dlhému Radeonu HD 6990 má GTX 590 „len“ 27,9 cm. Na zadnej strane nenájdete na počudovanie ani jeden HDMI port, ale tri krát DVI-I výstup a jeden Mini DispleyPort. Karta je už v predaji a cena je veľmi obdobná ako u top modelu konkurencie, pohybovať sa bude okolo 600 €. Či už za najvýkonnejšiu kartu pokladáte GTX 590, alebo HD 6990, závisí momentálne hlavne od sympatií alebo aj špecifických požiadaviek. Nič to však nemení na fakte, že sú je to tie najlepšie kúsky, ktoré je možné na trhu dostať.

NVIDIA GeForece GTX 590

Ďalšie výsledky testov si môžete prezrieť vo fotogalérií.

(Zdroj: www.techspot.com)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.