Reklama

NVIDIA GeForce GTX 1080 - najvýkonnejšia grafika pre hráčov

Zdroj | NVIDIA
Števo Porubský
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

NVIDIA cez víkend prekvapila predstavením nových grafických kariet, na ktoré sa však už aj čakalo. Top modelom je NVIDIA GeForce GTX 1080, ktorá bude kraľovať segmentu hráčskych grafík minimálne na niekoľko mesiacov. Karta má za cieľ ponúknuť hráčom zážitky v Ultra HD rozlíšení a virtuálnu realitu.

Horúca novinka z dielne NVIDIA je postavená na architektúre Pascal, ktorá má trojnásobne energeticky efektívnejšia, ako doterajšia architektúra Maxwell. Tá síce bude ešte dlhý čas hrať prím, no Pascal so svojim 16 nm výrobným procesom s FinFET tranzistormi bude určite rásť.

Zdroj | NVIDIA

Vďaka novému výrobnému procesu dokázala NVIDIA do jadra napratať 7,2 miliardy tranzistorov, čo síce nedosahuje 8 miliárd z modelu 980 Ti, no nová karta má iné prednosti. Napríklad aj maximálne podporované rozlíšenie – 7 680 x 4 320 px pri 60 fps, inak označované ako 8K Ultra HD.

Jadro GP104 je taktované až na 1 607 MHz, v prípade technológie Boost sa ale vie dočasne zvýšiť na 1 733 MHz. Maximom je pretaktovanie na 2 144 MHz, no to si dovolila len NVIDIA počas prezentácie. Vo vnútri karty sa pritom ukrýva 2 560 CUDA jednotiek. Karta je pripravená aj na zapojenie SLI.

Pozrite si

Nová grafická karta GeForce GTX 980 TI: splnený sen herných maniakov?

Zdroj | NVIDIA

Zároveň pri modeli GTX 1080 použila aj nové videopamäte typu GDDR5X s kapacitou 8 GB, ktoré majú ponúknuť výraznejšiu priepustnosť, ako pri klasických GDDR5 pamätiach. Tie komunikujú s ostatným hardvérom cez 256-bitovú zbernicu s rýchlosťou do 10 Gb/s s celkovou priepustnosťou 320 GB/s.

Zdroj | NVIDIA

Výkon karty by tak mal dosiahnuť 9 TFLOPs. Ku karte si budete môcť pripojiť hneď niekoľko výstupov. GTX 1080 má tri DisplayPorty 1.4, jeden DVI a jeden HDMI 2.0 port.

Zdroj | NVIDIA

TDP, teda Thermal Design Power je podľa výrobcu len 180 W, čo je výrazný úspora aj oproti karte GTX 980 Ti, ktorá si na chladenie pýtala až 250 W. Novinka sa na trhu objaví do konca mája s cenou 599 dolárov. Rovnakú sumu môžeme však očakávať aj v eurách.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.