Reklama
  • #iOS
  • 3 min.
  • 17.6.2018

NPTS | Ping - sociálna sieť od Apple, o ktorej dnes už nikto nevie

Viktor Šmidák

Apple nie je len o úspechoch. Dôkazom je aj služba Ping, ktorá bola v minulosti súčasťou hudobného programu iTunes. Nedočkala sa však veľkej popularity.

Aj majster tesár sa raz utne. Inak tomu nebolo ani v prípade Microsoftu a jeho hodinkách, Amazonu a jeho smartfónu či Nintende a jeho konzole. Tentokrát bude ale predmetom článku softvér, nie hardvér. Služba Ping bola totiž dodávaná spolu s populárnym programom iTunes.

Ping bol vôbec prvýkrát predstavený na Apple konferencii, ktorá sa konala prvého septembra v roku 2010. V tej dobe ho ohlásil ešte Steve Jobs, nejedná sa teda o projekt z rokov po jeho smrti. Stal sa súčasťou programu iTunes, ktorý v tej dobe oslavoval 10. výročie. Funkcia sa dostala do zariadení iPhone a iPod Touch.

Viac článkov zo série Najväčšie prešľapy technologického sveta nájdete v téme NPTS.

Služba Ping bola svojho času výnimočnou. Nielenže priniesla netradičný náhľad do hudobného sveta, ale stál za ňou sám veľký Apple spolu so svojou, dodnes úspešnou, platformou iTunes.

Podstatou Ping bola sociálna sieť, v ktorej sa pohybovali hlavne hudobníci. Išlo o akýsi Facebook či Twitter zameraný na hudbu. V aplikácii mohli preto používatelia sledovať svojich obľúbených interpretov, skupiny či priateľov. Tí na Ping nahrávali príspevky podobne ako na iné sociálne siete, tu sa ale sústredili skôr na tému hudby. Ďalšou funkciou bolo vytváranie playlistov na mieru na základe preferencií v hudbe. Nápad mal však niekoľko háčikov a mnoho používateľov sa neskôr vyjadrilo, že službu považovali za zbytočnú.

Zdroj | Apple

Najzásadnejšou chybou bola pravdepodobne absencia integrácie Facebooku. Zaujímavé však je, že na deme z konferencie ho Steve Jobs využíva. Keď sa ale Ping dostal medzi ľudí, tí nemohli zdieľať obsah či pesničky na sociálnej sieti či sledovať, čo počúvajú ich priatelia. Museli si tak vytvoriť nový účet v ekosystéme kalifornskej spoločnosti. Apple sa neskôr vyjadril, že sa nedokázal dohodnúť s Facebookom na prístupných podmienkach. Neskôr bola pridaná podpora Twitteru, no ten nebol dostatočne populárny.

Čím sa ale Ping preslávil dostatočne bol spam. Krátko po oficiálnom spustení sa stala sieť cieľom množstva spamerov, ktorí ľudí lákali na nový iPhone či iPad za vyplnenie krátkeho dotazníku.

Zdroj | Wired

Podobne na tom bol Ping aj z pohľadu otvorenosti voči tretej strane. Apple sa totiž domnieval, že všetka pozornosť na Ping sa bude venovať skladbám, ktoré sa nachádzajú na iTunes. Ľudia však medzi sebou chceli zdieľať aj veci, ktoré častokrát na populárnych streamovacích platformách chýbali. Nemali tak iniciatívu službu využívať.

Zdroj | Apple

Apple sa dva dni po konferencii stihol pochváliť, že za prvých 48 hodín sa na Ping zaregistroval jeden milión používateľov. Toto číslo ale čoskoro začalo padať a takmer presne o dva roky neskôr sa rozhodol výrobca iPhonov s projektom skončiť.

Služba sa síce nezachovala, no jej časti Apple z pôvodnej funkcie prebral. Dnes už totiž v aplikácii Apple Music tiež nájdeme napríklad zdieľanie skladieb na sociálnej sieti či systém odporúčania pesničiek.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.