Reklama

Nový Pentax bez zrkadla, zato však s nezameniteľným dizajnom

Marek Šimunek

Zrkadlovky bez zrkadla nie sú na trhu nijakou novinkou. Posledným prírastkom do tejto rodiny patriacej niekde medzi kompaktné ultrazoomy a plnohodnotné zrkadlovky je nový Pentax K-01. Ten aj napriek tomu, že nepoužíva štandardné zrkadlo a fotografie vytvára APS-C čip sa ako zrkadlovka tvári. Nie je to však len pretvárka, s novinkou totižto využijete všetky objektívy určené pre zrkadlovky Pentax.

Pentax K-01

Nový Pentax K-01 je jednoducho jedinečný. To, že neklameme zistíte už pri prvom pohľade na túto novinku. Jeho dizajn, za ktorým stojí jeden z najznámejších dizajnérov Mark Newson, je totižto natoľko unikátny, že nový Pentax K-01 budete buď milovať alebo nenávidieť. Minimalistické prevedenie, perfektné spracovanie a farebné úpravy povrchu pripomínajúce hračkárske fotoaparáty nášho detstva, to všetko je nový Pentax K-01. Pod takýmto unikátnym dizajnom sa však skrýva pokroková technológia. Nájdete v ňom CMOS snímač formátu APS-C poskytujúci maximálne rozlíšenie 16 Mpx, ktorý už možno poznáte zo známej zrkadlovky Pentax K-5. Štadardný formát fotografií vo formáte JPEG dopĺňa hrubý formát RAW (12 bitový), pričom nechýba možnosť vyhotovovania fotografií vo formáte JPEG a RAW súčasne. Roztrasené zábery odstráni v prípade K-01 mechanická stabilizácia obrazu a fotoaparát ostrí metódou kontrastného ostrenia s možnosťou využitia aj manuálneho režimu. Okrem fotografií samozrejme nový Pentax K-01 zvládne aj natáčanie videa a to vo FullHD rozlíšení pri 30 fps, prípadne pri HD rozlíšení a 60 fps.

Pentax K-01

Aj napriek tomu, že s fotoaparátom samotným bol predstavený iba jeden nový pancake objektív DA 40 mm F/2,8 XS, ktorý sa vyznačuje veľmi malou hrúbkou dosahujúcou hodnotu len 9,2 milimetra, vzhľadom na použitie uchytenia K-Mount, umožňuje K-01 využívať najväčšie spektrum objektívov medzi svojou konkurenciou. Hravo v ňom totižto bez potreby redukcie alebo adaptéru použijete akýkoľvek objektív vyrobený pre zrkadlovky Pentax. Pokiaľ by vám nevyhovoval vstavaný blesk, ktorý má smerné číslo 12 pri ISO 100 môžete využiť aj externé blesky. Scénický, automatický a HDR režim je v prípade K-01 doplnený manuálnymi režimami Av, Tv, M a programovou automatikou. Pre kontrolu záberov bohato postačí displej s uhlopriečkou 3,0” a rozlíšením 640 x 480 bodov. Nový Pentax K-01 by sa mal čoskoro objaviť v predaji, pričom cena za telo bola stanovená na 749 USD (562,44 €) a spolu so setovým objektívom 40 mm, F/2,8 si budete môcť nový Pentax kúpiť za 899 USD (673,56 €). Na výber budete mať z troch farebných kombinácií a to počínajúc striedmou čiernou, cez čierno – bielo – sivé prevedenie až po najodvážnejšiu žlto – čiernu farebnú kombináciu.

Pentax K-01

Foto: Pentax

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.