Reklama

Nový Palm Pre 2 a nový HP Web OS 2.0

Drahomír Piok

Gigant HP, ktoré kúpilo spoločnosť Palm na konci apríla v sume 1,2 miliardy amerických dolárov, pokračuje s vývojom jeho mobilného zariadenia a aj operačného systému. Dokonca už tento piatok bude predstavený nový Palm Pre 2 spolu s vynoveným HP Web OS 2.0. Máme sa skutočne načo tešiť ?

Palm Pre 2

Na prvý pohľad sa toho veľa na zariadení nezmenilo, teda čo sa týka dizajnu je to stále „výsúvačka“ s QWERTY klávesnicou. Ale vo vnútri telefónu nájdeme niekoľko veľmi odlišných parametrov oproti predchodcovi. Prvé, čo určite stojí za povšimnutie, je výmena 600 Mhz procesora za novší 1 Ghz Snapdragon s 512 MB RAM. Displej sa nezmenil, stále je to 3,1“  TFT LCD, ktoré má na dnešnú dobu už slabé rozlíšenie HVGA, čiže 480 x 320 bodov. Samozrejme používa kapacitnú technológiu, podporuje multitouch, používa akcelerometer a má snímač okolitého osvetlenia. Súbory budeme ukladať „len“ na 16 GB vnútornej pamäte, nepodporuje totiž rozšírenia pamäťovými kartami. Fotoaparát poskočil na číslo 5 Mpx, ma vstavaný LED blesk a k fotografiám môže ukladať aj GPS súradnice. Pre dobíjanie sa podľa dohody väčšiny výrobcov už používa štandardne microUSB konektor. K dispozícií je aj pripojenie Wi-Fi 802.11 b/g, 3,5mm konektor, Bluetooth 2.1 a siete tretej generácie HSDPA. Rozmery má takmer tie isté ako jeho predchodcovia 100,7 x 59,6 x 16,9 mm, no hmotnosťou trošku pribral na 145 gramov.

Palm Pre 2

Operačný systém sa už po novom nazýva HP Web OS 2.0. Pre majiteľov starších modelov bude prístupný podľa HP o niečo neskôr, ale kedy presne neuviedol. Najnovší Web OS neprináša nič revolučné. Asi najväčšou novinkou je, že nový OS prinesie podporu Adobe Flash vo verzii 10.1. Prináša taktiež implantovanie Skype do telefónu už v základe, podporu sociálnych sietí ako Facebook či Twitter, možnosti pripojenia Bluetooth klávesnice a všeobecné vyladenie užívateľského prostredia. Multitasking je po novom logicky zoskupovaný do rôznych kariet, takže správa viacerých bežiacich aplikácií by nemala byť chaotická. Zaujímavá novinka je, ak máte telefón pripojený k nabíjačke alebo v dokovacej stanici, môže byť spustený režim prezentácie. Nový Palm môže zobrazovať váš denný program, presný čas s dátumom, prezentáciu fotografií z Facebooku alebo iné. Upravený je aj e-mailový klient, ktorý by mal byť prehľadnejší a umožňoval by lepšiu správu kontaktov.

Palm Pre 2

Predávať sa začne už zajtra a na počudovanie prvý na radu sa dostal európsky trh. Francúzsky operátor SFR ho dostane exkluzívne ako prvý. V USA a Kanade sa začne Pre 2 predávať až v budúcich mesiacoch a nezostáva nič iné, ako len držať palce, aby sa ich predalo viac ako minulých modelov.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.