Včera večer podľa očakávania uvoľnila spoločnosť Apple svoj najnovší operačný systém pre macy. Prináša niekoľko nových aplikácií, vytunovaný App Store a režim Dark Mode. Veľkosť súboru je približne 5,7 GB, pred samotnou inštaláciou si však nezabudnite zálohovať vaše dáta.
Kto bol netrpezlivý, mohol mať beta verziu už skôr, ale teraz je už oficiálne k dispozícii plná verzia 10.14 pre majiteľov počítačov od Apple. Tí však musia mať macy, ktoré sú kompatibilné s novým macOS. Sú to tieto zariadenia: MacBook 2015 a novší, MacBook Air 2012 a novší, MacBook Pro 2012 a novší, Mac mini 2012 a novší, iMac 2012 a novší, iMac Pro 2017, Mac Pro 2013 (ale aj niektoré modely z 2010 a 2012 rokov).
Nový operačný systém prináša používateľom v prvom rade zrýchlenie a lepšiu plynulosť. Potvrdzujú to mnohí beta testeri, ktorí hlásili svižnejší chod počítača oproti predchádzajúcej verzii High Sierra.
Oveľa viac viditeľnejšie sú dizajnové zmeny. Hneď na úvod môžeme spomenúť toľko ospevovaný príchod režimu Dark Mode, ktorý napríklad mňa nejako extra neohúril a asi po piatich minútach som ho vypol. Prečo? Nuž, nie je všetko tmavé, čo sa volá dark. Pri tomto režime je síce veľa aplikácií tmavých, ale do toho vyskakujú okná, ktoré sú svetlé a mňa to rušilo. Každopádne je to ale zaujímavá možnosť úpravy vzhľadu.
Režim sa nastavuje hneď po spustení nového macOS. Zmeniť sa dá veľmi jednoducho v Systémových nastaveniach – Všeobecné – Vzhľad: Svetlý alebo Tmavý.
Zaujímavé prispôsobenie a oživenie pozadia je Dynamické pozadie plochy. Je to úplne nový štýl tapety. Verzia 10.14 prináša dve verzie dynamického pozadia: Mohavskú púšť a solárne gradienty. Toto pozadie sa počas dňa dynamicky mení, iné je teda ráno, iné poobede a iné večer. Ak však používate zároveň režim Dark Mode, dynamická plocha sa obmedzí na tmavšie farby.
MacOS Mojave dostal niekoľko nových nástrojov na efektívnejšiu prácu so súbormi. Sady (Sticks) umožňujú zoskupovať navzájom súvisiace súbory na ploche. Prepracovaný Finder ponúka zobrazenie vo forme galérie s náhľadmi jednotlivých súborov. Snímky obrazovky (Screenshots) umožňujú ľahšie upravovať obrázky a tiež aj zaznamenávať videoklipy. Na prístup k novým možnostiam stačí stlačiť Shift + Comm + 5. Služba Kontinuita fotoaparátu umožňuje vkladať fotografie urobené na iPhone a iPade do mailu, správ či na stránky v počítači.
Po prvýkrát sa objavujú na Mojave nové aplikácie: Domov – konečne prichádza podpora pre HomeKit aj do macov. Podľa môjho názoru tam mala byť už dávno.
Diktafón – užitočná aplikácia pre hlasové nahrávanie.
Akcie – pre tých, ktorí obchodujú, alebo sledujú dianie na burze.
Drobnými vylepšeniami prešiel webový prehliadač Safari a služba Mail. Hlasová asistentka Siri už vie spolupracovať s HomeKit a dá sa po novom využiť na vyhľadanie uložených informácií o hesle. Po Slovensky však stále nevie. Obchod App Store prešiel tiež redizajnom, zdá sa však, že je menej vydarený ako v iOS.
Príchodom ďalšej aktualizácie macOS sa očakáva predstavenie skupinového FaceTime s 32 účastníkmi. Malo by sa to udiať v nasledujúcich týždňoch vo verzii 10.14.1 a iOS 12.1. MacOS Mojave je tiež poslednou verziou operačného systému, ktorá bude vedieť pracovať s 32-bitovými aplikáciami.
Toto sú v skrate novinky, ktoré prišli s macOS Mojave. Niektorým aplikáciam sa budeme venovať v samostatných článkoch. Zatiaľ sa môžete pohrať s nastaveniami a overiť si, či vám správne fungujú všetky periférie, napríklad tlačiarne alebo skenery.