Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nový Hummer ponúkne 1 000 koní a vyše 15 500 Nm! Bude plne elektrický

Nový Hummer ponúkne 1 000 koní a vyše 15 500 Nm! Bude plne elektrický
Zdroj | GMC
Števo Porubský
Nový Hummer ponúkne 1 000 koní a vyše 15 500 Nm! Bude plne elektrický
Zdroj | GMC
Zdroj | GMC

Americká automobilka General Motors, ktorá pred koncom milénia kúpila značku Hummer, oznámila, že sa chystá oživiť túto legendu medzi off-road automobilmi. A keďže Hummer „žral aj deti popri ceste“, využitie elektromotora je viac ako žiadúce. Nebude ale hocijaký. Má ponúknuť viac ako 1 000 koní a vyše 15 500 Nm!

Hummer je legenda. Dodnes mnohí milovníci off-roadu radi jazdia na pôvodnej, resp. výrazne upravenej H1-tke, no nie je stále nič nezvyčajné vidieť aj H2-ku či H3-ku. General Motors ako materská spoločnosť značky Hummer sa ale chystá na comeback, teda opätovný návrat značky.

Zdroj | Predator Inc.

Nový Hummer EV (pracovný názov) má byť plne elektrický, pretože pôvodná verzia s veľkou V8-čkou a so spotrebou pokojne aj 25 l/100 km (priemer okolo 17 l/100 km) by v súčasnosti asi len ťažko prežila ako novinka. Elektrický pohon vyzerá byť ale pre obrovský off-road veľmi zaujímavou náhradou. GM v krátkych upútavkách na nový elektrický Hummer EV hovorí o výkone cez 1 000 koní čo je okolo 740 kW.

Ešte prekvapivejšie znie ale informácia o predpokladanom krútiacom momente, Ten má byť 11 500 ft/lb, čo je vyše 15 500 Nm! S podobnou šialenou hodnotou prišiel minulý rok aj americký výrobca Drako Motors. Drako však v tom čase priznal, že ide o kombinovaný krútiaci moment pre všetky 4 kolesá.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude aj Hummer EV mať pohon na všetky 4 kolesá a na každom bude elektromotor. Je teda možné predpokladať, že aj vyše 11 500 Nm je kombinácia všetkých 4 motorov. V reáli by to ale aj tak bolo okolo 3 900 Nm!

 

Aj vďaka extrémnemu krútiacemu momentu a obrovskému výkonu bude nový Hummer EV schopný zrýchliť z pokoja na stovku za zhruba 3 sekundy.

 

Ostatné parametre zatiaľ nie sú vôbec známe a ani sa ich nikto neodváži ani predpovedať. Určite pôjde o obrovské SUV s štýle pôvodných modelov, vďaka čomu sa do platformy zmestí pomerne veľké množstvo batérií. Čím viac ich ale bude, tým bude vozidlo ťažšie a tým bude rásť i spotreba. Nie je preto možné predpokladať, že Hummer EV bude rekordérom v dojazde. Skôr naopak.

Pravdepodobne tak nebude ani konkurentom pre Tesla Cybertruck či elektromobily Rivian. Tak, ako v minulosti, tak aj v elektrickej verzii bude Hummer unikát s vlastnou kategóriou obrích SUV.

Zdroj | Predator Inc.

Elektrického Hummeru sa ale tak skoro nedočkáme. Čiastočne predstavený má byť 2. februára tohto roku počas reklamy v americkom Super Bowle. Viac informácií k novinke sa ale dozvieme 20. mája. Hummer EV má byť dostupný až na jeseň 2021, takže pokojne hrozí, že na trhu bude až v roku 2022.