Reklama

Nový Google Android 4.4 KitKat si užijú aj majitelia starších smartfónov

Marek Šimunek

Nová sladkosť od Google je tu! Volá sa KitKat a v názve nesie rovno dve štvorky, čo všetko, okrem drobných zmien v dizajne a nového názvu však nová verzia najrozšírenejšieho operačného systému od vyhľadávacieho giganta prináša?

Google Android 4.4 KitKat

Ako už samotné číselné označenie prezradí, Android 4.4 je skôr evolúciou stávajúcej verzie, ako kompletne novým operačným systémom. Prvou zmenou, ktorú na prvý pohľad asi ani nepostrehnete je menšia náročnosť systému na hardvér. KitKat by tak mal hravo a plynulo bežať aj na starších zariadeniach. Ako minimum je totiž stanovených iba 512 MB operačnej pamäte, pričom za optimálnu hodnotu v prípade verzie 4.4 považuje Google rovný 1 GB RAM. Otázne je, ale ako sa k otázke aktualizácie postavia samotní výrobcovia zariadení. Do minulosti sa pobrala aj nepriehľadná notifikačná lišta a lišta so softvérovými ovládacími tlačidlami. Na Androide 4.4 uvidíte pod oboma prvkami svoju tapetu. Známe modré ikony batérie signálu a ostatných prvkov v notifikačnej lište sú po novom neutrálne biele. Celý systém tak pôsobí uhladenejším a elegantnejším dojmom.

Google Android 4.4 KitKat

V novom operačnom systéme pribudlo aj zobrazenie aplikácií na celú obrazovku. Zistíte to napríklad pri prehrávaní hudby, kedy na zamknutej obrazovke vidíte vo „fullscreen“ móde obrázok práve prehrávaného albumu. Samozrejme došlo aj k zmenám v rôznych animáciách a prechodoch medzi aplikáciami, ktoré tak trochu pripomínajú najnovší operačný systém Apple iOS 7. Drobnými zmenami prešli aj niektoré ikony operačného systému a aplikácie, ako napríklad emailový klient, aplikácia na prehrávanie videí s podporou titulkov, alebo správca spustených aplikácií, v ktorom zistíte ešte viac informácií o aplikáciách, ktoré vyťažujú váš systém. Inovovaná aplikácia na telefonovanie ponúkne na začiatku zoznamu kontaktov najčastejšie kontaktovaných ľudí. Súčasne aplikácia okrem vašich kontaktov prehľadáva pomocou Google Now aj body záujmu vo vašom okolí. Ak vám napríklad zavolá neznáme číslo, smartfón automaticky prelustruje svoje databázy a pokúsi sa k číslu priradiť firmu, alebo podnikateľa. Nový systém už neobsahuje štandardnú aplikáciu pre SMS správy. Tie sa nachádzajú v aplikácii Hangouts, ktorá tak okrem kontaktov z Google+ združuje aj vaše SMS a MMS správy.

Google Android 4.4 KitKat

Google si v novom systéme zakladá aj na čo možno najväčšom možnom využití smartfónu s inými zariadeniami. Nechýba tak možnosť tlače cez Wi-Fi, alebo cloudové služby, či prepracované NFC, ktoré podporuje Host Card Emulation. V podstate sa bude môcť každá aplikácia chovať ako NFC karta a vy tak napríklad okrem možnosti platenie mobilom, budete môcť využívať rôzne aplikácie na získanie bonusov. Jednoduchšia je aj podpora rôznych senzorov, ako napríklad krokomer, pričom výrobcovia budú môcť nové senzory zabudovať priamo do svojich smartfónov. Systém už konečne priamo podporuje infraport, ktorý výrobcovia hojne využívajú v aplikáciách pre ovládanie domácich spotrebičov, ako napríklad v prípade Samsungu GALAXY Note 3, HTC One max, alebo LG G2.

Google Android 4.4 KitKat

Medzi zmenenými aplikáciami nájdete upravenú verziu QuickOffice, ktorá bude podporovať priame ukladanie súborov na Google Drive, alebo upravenú funkciu rýchleho vyhľadávania Google Now. Vyhľadávanie môžete v KitKate z domácej obrazovky vyvolať vyslovením formulky „OK Google“. Známa klávesnica sa v novom systéme naučila už aj emotikony, takže ich už nebudete musieť pracne vykreslovať zadávaním jednotlivých znakov. Nový systém by sa v nasledujúcich týždňoch mal dostať na smartfóny Nexus 4, Samsung GALAXY S4 a HTC One Google Edition a tablety Nexus 7 a Nexus 10. Je vidieť, že Google načúva kritike a do nového systému aplikoval niekoľko noviniek, ktoré majitelia smartfónov a tabletov s „čistým“ Androidom doposiaľ riešili aplikáciami tretích strán. Ostáva už len dúfať, že sa aktualizácia na nový systém čoskoro objaví aj na vlajkových lodiach iných výrobcov, ktoré operačný systém skrývajú pod grafickou nadstavbou.

Google Android 4.4 KitKat

Foto: Google Official Blog

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.