Reklama

Nový formát počítačových dokumentov zachráni hektáre lesov!

Števo Porubský

Organizáciu World Wildlife Fund (WWF) s pandou v logu netreba asi nikomu z vás predstavovať. Povedali by ste však, že aj takáto organizácia má veľa spoločného s počítačmi? Samozrejme, aj „zelení“ musia na niečom pracovať, ale vymyslieť nový počítačový formát dokumentov nie je vôbec bežné.

 WWF logo

Organizácie ako WWF či iné vytvárajú množstvo aktivít, ktorými sa snažia zachrániť z našej planéty čo sa dá. Najnovším počinom WWF je určite nový formát počítačových dokumentov podobný známym PDF. Rozdiel je v tom, že takýto formát nie je možné vytlačiť. WWF to obhajuje vytvorenie formátu WWF tým, že ročne mizne okolo 13 miliónov hektárov lesov a tým sa ničí prirodzené prostredie zvierat. Množstvo z tohto dreva je používané práve na výrobu papiera, na ktorý tlačí každý jeden z nás. Práve preto v spolupráci s reklamnou agentúrou Jung von Matt vytvorili tento formát.

 WWF file

Ako to funguje?

Princíp fungovania a používania WWF formátu je veľmi jednoduchý. Stačí si zo stránky WWF stiahnuť utilitku pre Mac OS, časom má pribudnúť aj pre Windows, ktorá umožní ukladanie všetkých známych kancelárskych dokumentov do formátu WWF. Okrem toho program dovolí do WWF formátu ukladať aj e-maily, web stránky, IM správy… teda prakticky čokoľvek. Na jeho následné otvorenie nepotrebujete žiadny špeciálny program, stačí vám klasický PDF prehliadač. Program je dostupný zatiaľ len v štyroch svetových jazykoch, no časom by mali pribudnúť aj ďalšie mutácie. Utilita je samozrejme bezplatná. Otázne je snáď len to, čo ak nastane situácia, kedy budete musieť informácie z WWF dokumentu vytlačiť. To však nikde na stránke World Wildlife Fund nie je. Škoda. Snáď bude fungovať aspoň známe ctrl+c/ctrl+v.

WWF file

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.