Reklama

Nový Blu-ray XL 128 GB: Až 27 DVD-čiek v jednom?!

Roman Calík

Na svete sú dve nové verzie Blu-ray diskov, jedna s mega kapacitou a druhá s vylepšenou bezpečnosťou dát. „Zožerie“ ich aj váš Blu-ray prehrávač?

Blu-ray ešte stále nie je bežným formátom v našich domácnostiach a už aby ste ho menili…po 3D Blu-ray prehrávačoch budete potrebovať aj nový hardvér pre najnovšie vysokokapacitné Blu-ray XL (BDXL) disky. Tie majú tri až štyri vrstvy a bude na ne možné uložiť až 128 GB dát. Ak už ťukáte do vašej kalkulačky, koľko DVD filmov na takýto Blu-ray disk uložíte, musíme vás trocha sklamať. V prípade prepisovateľných BDXL diskov bude k dispozícii „len“ 100 GB dát, kde zmestíte približne 21 DVD diskov. I tak pekná kopa, nie? V porovnaní so súčasnými Blu-ray zapisovateľnými diskami ide o dvojnásobné navýšenie kapacity. Možno vás však sklame informácia, že cena nových vysokokapacitných Blu-ray XL diskov nebude najnižšia, nakoľko by sa po uvedení na trh mali používať najmä v lekárstve, nahrávacích či televíznych štúdiách alebo v spoločnostiach, kde sú veľké nároky na ukladanie dát. Bežní spotrebitelia prídu na rad neskôr a len na technologicky najvyspelejších trhoch.

IH-BD disky

Ďaľšou novinkou sú tzv. Intra-Hybrid Blu-ray disky (IH-BD). Tie majú ponúknuť bezpečnejšie uloženie dát, kde jedna vrstva bude neprepisovateľná BD-ROM a druhá BD-RE prepisovateľná. Každá z nich ponúkne kapacitu 25 GB. Žiaľ, aj na prehrávanie či nahrávanie IH-BD diskov budete potrebovať nový hardvér.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.