Reklama

Nový AMD Ryzen 7840U má schovať do vačku Apple aj Intel, no papier znesie veľa

Zdroj | AMD
Zdroj | AMD
Stanislav Vinc
Zdroj | AMD
Zdroj | AMD

Po januárovom predstavení konkurencie pre Intel na poli výkonných procesorov, prichádza AMD s vlajkovou novinkou aj pre notebooky vyžadujúce kombináciu výkonu s energetickou úsporou.

Nový mobilný procesor AMD 7840U ohuruje benchmarkmi, v ktorých predbieha konkurenciu od spoločností Apple a Intel o desiatky percent. Chýba k ním však kontext a kľúčové informácie.

Nový mobilný procesor od AMD má v aplikáciách prekonávať konkurenčný procesor Apple M2 (2022) až o 75 %, zatiaľ čo oproti procesoru Intel Core i7-1360P má byť v tomto smere výkonnejší dokonca až o 128 %. V hrách ako DOTA, Far Cry 6 či Cyberpunk 2077 má ponúkať zlepšenie výkonu pri Full HD rozlíšení a nízkych grafických nastaveniach o 30 – 139 %.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | AMD

AMD tvrdí, že jeho nový mobilný procesor dokáže takýto výkon ponúkať pri „vedúcej účinnosti pre výnimočnú výdrž batérie“. Čo to však presne znamená a ako dlho by mal porovnateľný notebook s konkurenčným procesorom v rovnakých úlohách vydržať, už AMD neprezrádza.

Podľa portálu The Verge je možné, že odpoveď na túto otázku nepozná ani samotné AMD. Nový procesor mal byť totiž zatiaľ testovaný iba na referenčnej matičnej doske a nie na reálnom notebooku. Viac informácií o výdrže batérie sa však máme dozvedieť už čoskoro.

AMD Ryzen 7 7840U je vybavený ôsmimi jadrami a šestnástimi vláknami, v základe beží na 3,3 GHz frekvencii s možnosťou jej navýšenia na 5,1 GHz. Dva nižšie modely Ryzen 5 od neho ponúknu šesť jadier a najnižší procesor Ryzen 3 ponúkne len štyri jadrá pri maximálnom takte 4,7 GHz. Vybavené budú tromi rôznymi internými grafikami, Radeon 780M, 760M a 740M.

Zdroj | AMD

Kontext výdrže batérie pri porovnávaní porovnávaných procesorov je kľúčový. Apple totiž svoj procesor M2 optimalizoval práve pre výdrž batérie, zatiaľ čo Intel svoj maximálny výkon dokáže predviesť prakticky iba pri napájaní notebooku zo siete. Výsledky benchmarkov uvedené vyššie tak bude potrebné do zverejnenia testov brať s rezervou.

Nové procesory od AMD, vrátane vlajkového modelu Ryzen 7 7840U, plánujú vo svojich nových notebookoch využiť viacerí poprední výrobcovia, menovite Acer, HP, Lenovo, Razer a vôbec po prvý krát aj Framework. Dátum príchodu takýchto notebookov na trh však zatiaľ nepoznáme.

AMD súbežne s predstavením nových procesorov zverejnila aj svoje finančné výsledky za prvý kvartál. Spoločnosť v porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok eviduje pokles výnosov o 9 %. Vzhľadom na celkový pokles predajov počítačov až o 29 % za to isté obdobie, v rámci ktorého napr. Apple zaznamenal prepad až o 40,5 %, ide o ešte pomerne dobrý výsledok, za ktorý AMD tentokrát vďačí najmä cloudovým službám.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.