Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Novinky od Huawei naživo - vyladená skladačka a prekvapivý e-ink tablet

Novinky od Huawei naživo - vyladená skladačka a prekvapivý e-ink tablet
Stanislav Vinc
Novinky od Huawei naživo - vyladená skladačka a prekvapivý e-ink tablet

Huawei nám v tureckom Istanbule naživo predviedol celú plejádu nových produktov, ktoré sa postupne v najbližších mesiacoch dostanú aj na náš trh. Okrem smartfónov, slúchadiel a notebookov sa medzi nimi našli aj novinky, ktoré vytŕčajú z radu – skladací Huawei Mate Xs 2 a E-Ink tablet MatePad Paper, ktoré majú rozhodne čím zaujať.

Huawei nie je vo svete skladacích smartfónov žiadnym nováčikom, práve naopak. Svoju sériu skladacích modelov Mate X odštartoval ešte začiatkom roka 2019, kde sme si jej prvý model mali toho času možnosť pozrieť ešte v ochrannej vitríne spolu s konkurenčným modelom Samsung Galaxy Fold.

Za tú dobu sa obom týmto gigantom podarilo svoje skladacie modely vyšperkovať a vyladiť, čoho dôkazom je aj najnovší Huawei Mate Xs 2 – prekvapivo štíhly a rovnako prekvapivo ľahký skladací smartfón, ktorý by sa mal koncom tohto leta dostať na náš trh. Má potenciál urobiť rozruch?

Huawei sa pri svojom skladacom smartfóne vybralo iným smerom ako konkurencia a aj nový Mate Xs 2 vybavila iba jedným displejom, ktorý sa neukrýva vo vnútri skladacej konštrukcie, ale naopak smartfón obopína z vonkajšej strany. Aj vďaka tomu môže mať v zloženom stave na hrúbku 11,1 milimetra a v rozloženom stave iba 5,4 milimetra, pričom váži iba 255 gramov.

Huawei Mate Xs 2 pôsobí už na prvý pohľad i dotyk mimoriadne dobre, za čo z veľkej časti môže práve jeho 7,8“ displej, ktorý po zložení na polovicu zmenší svoju uhlopriečku na 6,5“. Huawei totiž stavil na kvalitný OLED panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu a schopnosťou vykresliť viac ako 1 miliardu farieb.

Displej drží na mieste v zloženej polohe vďaka poistke, ktorá sa uvoľňuje stlačením tlačidla na zadnej strane. Mimochodom, Huawei sa podarilo ohybný displej uložiť do komplikovanej konštrukcie tak, že po zatvorení na smartfóne nevzniká vôbec žiadna medzera. Klobúk dole.

Kedy a za koľko Huawei Mate Xs 2 dorazí na náš trh, zatiaľ nie je stopercentne jasné. Oficiálna odporúčaná cena pre náš región je však aktuálne nastavená na 1 999 €. Smartfón by mal byť dostupný v čiernej a bielej farbe vo verzii s 8 GB RAM a 512 GB interným úložiskom.

Pozrite si

Novinky od Huawei naživo – vyladená skladačka a prekvapivý e-ink tablet

S cenou 499 € do našich končín mieri druhá pútavá novinka a to prvý E-Ink tablet od Huawei. Nový MatePad Paper bude mnohým pripomínať populárny digitálny zápisník reMarkable 2, k čomu však Huawei predáva značné zameranie na čítanie elektronických kníh a časopisov a hlavne operačný systém Android.

Huawei MatePad Paper je vybavený 10,3“ displejom Huawei FullView, vďaka ktorému táto novinka ako prvá na svete získala certifikáciu TÜV Rheinland Paper Like Display. Inými slovami, e-ink displej na svetle pripomína reálny papier, no vďaka ovládateľnému podsvieteniu je plne použiteľný aj v tme.

Ako vyzerá Android na e-ink displeji? Vďaka špeciálnej úprave používateľského prostredia prekvapivo dobre. Pohyb v systéme je intuitívny a tak sa v priebehu minúty veľmi rýchlo zorientujete v tom, kde nájdete vaše poznámky, knihy či aplikácie, ktoré si do tabletu môžete sťahovať z AppGallery. Mimochodom, medzi predinštalovanými aplikáciami tabletu nechýba ani Prehliadač, ktorý si dokonca poradí aj s prehrávaním videa, samozrejme s 1 Hz snímkovaním.

Dotykové pero, resp. ceruzka Huawei M-Pencil (2. gen) je štandardnou súčasťou balenia tohto tabletu a aj napriek tomu, že je spárovaná s niekedy nemotornou a najmä pomalou zobrazovacou technológiou e-ink, v prípade tohto tabletu funguje prekvapivo dobre.

Samozrejme, MatePad Paper sa rýchlosťou odozvy pri ťahu perom nechytá na najnovšie smartfóny a tablety so 120 Hz obnovovacou frekvenciou obrazovky, no na druhej strane sa tu určite netreba obávať ani takej odozvy, akou trpeli prvé tablety vybavené perom. Ako to vyzerá v praxi, môžete vidieť nižšie.