Reklama

Novela zákona o hazarde vzbudzuje obavy. Prinesie cenzúru internetu?

Zdroj | Bellagio
Juraj Procházka
Zdroj | Bellagio
Zdroj | Bellagio

Hazardné hry, lotérie a podobné „kratochvíle“ patria medzi regulované oblasti podnikania, z ktorých štát, prípadne ďalšie subjekty, získavajú na daniach a poplatkov zaujímavé príjmy. Pravda, platí to len v prípade, ak ide o licencované subjekty, ktoré príjmy z hazardu priznávajú.

Pozrite si

Dostali ste od Ježiška konzolu? Máme pre vás tipy na bezplatné hry

V časoch široko dostupného rýchleho internetu a elektronického bankovníctva nie je problém užiť si adrenalín z očakávania výhry aj v teple domova, alebo kdekoľvek, kde je k dispozícii internetové pripojenie.

Služby hazardných hier tak môžu poskytovať aj zahraničné, alebo slovenské subjekty bez licencie Ministerstva financií. Príslušné servery sú v zahraničí, a tam najčastejšie zostanú aj zisky z takéhoto hazardu.

Cenzúrou proti nelegálnemu hazardu?

Nelicencované online hazardné hry boli už dlhšie tŕňom v oku kompetentných pracovníkov Ministerstva financií a Finančnej správy, preto neprekvapí, že sa tento stav snažili legislatívne ošetriť.

Stalo sa tak po nedávnom prezidentovom podpise novely zákona č. 171/2005 Z.z.o hazardných hrách, ktorý prináša viacero nových opatrení a možných obmedzení.

Parlament pritom novelu schválil naprieč politickým spektrom (zdržali sa len poslanci SaS a Kotleba – ĽSNS). Zo 142 prítomných za návrh hlasovalo až 109 poslancov.

Zdroj | Blackjack Chic

Novela prináša viaceré zmeny, internetovú komunitu však znepokojujú práve sprísnené pravidlá pre prevádzkovateľov online hazardných hier. Zasiahnuť majú subjekty bez licencie, ktoré nemajú príslušné povolenia a neplatia dane do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Finančná správa má od budúceho roku právomoc takéto stránky vytypovať a na základe súdneho rozhodnutia nariadiť ich blokovanie. Podľa pôvodnej verzie návrhu novely mali touto právomocou daniari disponovať priamo, bez odobrenia súdom.

Túto faktickú cenzúru majú pritom uskutočňovať poskytovatelia pripojenia do internetu a banky budú mať zároveň povinnosť odmietnuť elektronické prevody platieb pre nahlásené stránky.

Pozrite si

Top 10 hier ako ideálny darček pre každého hráča

Táto na pohľad blahodárna legislatíva však vyvolala obavy a zdvihla búrku nevôle nielen u prevádzkovateľov hazardných hier. Iniciatíva na stránkach internetbezcenzury.sk varuje pred vznikom nebezpečných precedensov, ktoré sa môžu ľahko rozšíriť z blokovania nelegálnych stránok s hazardnými hrami aj na elektronické noviny, časopisy, blogy a ďalšie pre vládu nepohodlné informačné zdroje.

Hoci väčšina expertov na IT nepovažuje takýto boj proti online hazardu za vhodný a účinný, niektorí v tom problém nevidia. Paralela medzi Slovenskom a autoritárskými režimami, ktoré regulujú a cenzurujú internet, je predsa len trochu prehnaná.

Napriek tomu nezaškodí zostať v strehu, pretože štát často „salámovou metódou“ nenápadne pritvrdzuje predpisy, ktorých úprava by pri skokovej zmene neprešla.

Opatrenia sa dajú obísť

Počas rokovania o novele zákona v parlamente odzneli z úst poslancov aj tvrdé slová, ktoré sa dotkli aj prevádzkovateľov hazardu s licenciami. Tí žiadajú disciplinárne konanie napríklad proti poslankyni Natálii Grausovej z ĽSNS a výhrady mali aj voči vystúpeniu Jána Budaja a Veroniky Remišovej z OľaNO.

Kritika samozrejme málokoho poteší, na druhej strane porovnávať daňové prínosy a materiálne, aj nemateriálne straty, ktoré v mnohých prípadoch pri nezvládnutom hazarde končia tragédiami celých rodín, asi nie je namieste.

Hazardné hry už zo svojho princípu nie sú cestou k bohatstvu, aspoň pokiaľ hovoríme o hráčoch. To, že toľko ľudí k lotériám a iným hazardným hrám upína svoje nádeje, je istým spôsobom patologické. Zvlášť nezdravé je, ak takýmto spôsobom prichádzajú o skromné príjmy sociálne odkázaní.

Aj preto je jedným z bodov novely zákona o hazardných hrách zákaz týchto hier pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi a diagnostikovaných gamblerov. Za týmto účelom má vzniknúť register, v ktorom budú takéto osoby evidované.

Pozrite si

Budúcnosť médií a cenzúra internetu

Otázkou je, nakoľko bude takéto opatrenie účinné. Rovnaké otázniky vznikajú aj v súvislosti s účinnosťou blokovania inkriminovaných stránok s (na Slovensku) nelicencovanými online hazardnými hrami. Blokovanie sa dá obísť prostredníctvom virtuálnych privátnych sietí (VPN), prípadne pomocou anonymizačných nástrojov ako je TOR (The Onion Router) a podobne.

Aký je teda výsledný dojem z novely zákona o hazarde? Zmiešaný. Cenzúra internetu ako slobodného priestoru na šírenie informácií je neželateľná, regulácia hazardu áno. Aj keď budúce „blacklisty“ so stránkami určenými na blokovanie vyvolávajú otázniky, pozitívom je, že návrh na zaradenie stránky do takéhoto zoznamu podlieha rozhodnutiu súdov.

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.