Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nové VAIO Z má hmotnosť 1 kg a nadupaný Intel Core i7 H

Nové VAIO Z má hmotnosť 1 kg a nadupaný Intel Core i7 H
Zdroj | VAIO
Števo Porubský
Nové VAIO Z má hmotnosť 1 kg a nadupaný Intel Core i7 H
Zdroj | VAIO
Zdroj | VAIO

Hoci Sony už dávno notebooky VAIO nevyrába, značka ako taká nezanikla. Kedy-tedy sa objaví infomácia o tom, že japonský výrobca predstavil nový model. Žiaľ, stále tieto notebooky nie sú dostupné v Európe. V USA to už neplatí a najnovší počin spoločnosti je možné objednať si aj tam. A to nie hocijaký model.

Zdroj | VAIO

VAIO Z s odkazom na legendárne modely značky prichádza s novým dizajnom a hlavne kompletne prepracovaným šasi. To je vyrobené z uhlíkových vlákien, no nie len z nejakých plátov, ako sa bežne používalo v minulosti či aj v súčasnosti na vybraných modeloch, no je celé z uhlíkových vlákien. Je to niečo ako takmer unibody konštrukcia, ale z karbónu.

Zdroj | VAIO

Vďaka tomu 14-palcový notebook na váhe ukáže hodnotu tesne nad 1 kg! Presne je to 1 010 gramov. Ide pritom o špičkovo vybavený stroj s Intel Core i7 série H 11. generácie, presne i7-11357H s taktom 3,3 GHz (Turbo Boost do 5 GHz) a 12 MB cache. Výrobca sa tak právom chváli, že toto je najľahší notebook s procesorom Core i7 série H.

Zdroj | VAIO

K dispozícii je aj Intel Iris Xe grafika, do 32 GB pamäte RAM LPDDR4 (4 266 MHz) či do 2 TB interného flash úložiska. Displej s uhlopriečkou 14 palcov ponúkne viac ako slušné rozlíšenie 3 840 x 2 160 px. Ten je možné vyklopiť do úplnej roviny s plochou, takže nehrozí aby sa vylomili jeho pánty. Displej nie je dotykový, hoci operačný systém Windows 10 dotyk podporuje.

VAIO Z totiž nie je unikátny iba svojou muššou hmotnosťou, ale aj unikátnou odolnosťou. Napríklad výrobca išiel ešte ďalej ako určuje norma MIL-STD810 a tak VAIO Z prežije pád z výšky 1,27 m (norma určuje výšku 1,2 m). Ktovie, čo sa s notebookom stane pri páde z 1,3 m a prečo to už výrobca „nezaokrúhlil“.

Zdroj | VAIO

Škoda však, že VAIO Z má len dva USB-C porty s podporou Thunderbolt 4. K dispozícii je ale aj plnohodnotný HDMI port (aha Apple, dá sa to)! Štvrtým portom je 3,5 mm audio port. Webkamera má manuálny kryt pre maximálnu bezpečnosť. Klávesnici nechýba podsvietenie.

Samozrejmosťou je Wi-Fi 6 či Bluetooth 5.1. Čerešničkou mohol byť slot na SIM kartu a aspoň LTE pripojenie, no hľadali by ste ho tu márne. Batéria má zvládnuť 10 hodín práce na jedno nabitie. Vzhľadom na výkon hardvéru a hmotnosť notebooku je to stále špičková hodnota.

Zdroj | VAIO

Unikátnosť bola vždy drahá, aj za čias Sony VAIO. Tentokrát je ale ešte drahšia, základná cena VAIO Z je na americkom trhu 3 579 dolárov (cca 2 859 €), a to je cena bez tamojších daní. Cena top výbavy s 32 GB RAM a 2 TB SSD diskom začína na 4 179 dolároch (cca 3 455 €).

Zdroj | VAIO
Zdroj