Japonská nadnárodná spoločnosť Panasonic predstavila nový typ LCD displeja s výrazne vyšším kontrastným pomerom. Novinka sa javí ako dôstojná konkurencia pre OLED obrazovky.
Po tom, čo plazmové televízory prenechali miesto novým OLED modelom, Panasonic prišiel o značnú časť svojho portfólia. Spoločnosť sa však nevzdáva a spustila vývoj nových IPS LCD displejov.
Pripomeňme si, prečo je práve OLED aktuálne najlepšia zobrazovacia technológia na trhu. Stále však z pohľadu ceny a kvality vyhráva LED. Predovšetkým kvôli cene OLED televízorov, ktoré na Slovensku kúpite od 1 300 eur.
Jednou z najväčších výhod OLED displejov je, že si nevyžadujú podsvietenie ako LCD (Liquid-crystal display), ktoré fungujú selektívnym blokovaním plôch podsvietenia, aby vyrobili obrazy, ktoré vidíte.
OLED displeje generujú samotné svetlo, pretože nevyžadujú podsvietenie, vďaka čomu spotrebúvajú omnoho menej energie než LCD (väčšina napájania LCD ide do podsvietenia). Toto je zvlášť dôležité pre akumulátorom napájané zariadenia, ako sú mobilné telefóny.
Nová technológia LCD panela spoločnosti Panasonic sľubuje kontrastný pomer 1 000 000:1, čo je 600-krát viac, ako majú bežné LCD panely.
Výrazne vyšší kontrastný pomer bol dosiahnutý použitím nových svetelných modulov, ktoré dokážu vypĺňať len vybrané pixely, tak ako aj OLED.
Vývoj neskončil len pri kontrastnom pomere, no pokračoval aj do oblasti jasu. Zobrazovacie plochy s pripravovanou technológiou by mali dosahovať jas na úrovni 1 000 cd na meter štvorcový pri zobrazení HDR. Pre porovnanie, dnešné HDR televízory diponujú svietivosťou dosahujúcu 800 cd na meter štvorcový.
Bežný spotrebiteľ sa pravdepodobne tak skoro k novým LCD displejom implementovaných v smartfónoch či televízoroch nedostane. Výroba je zamerená na medicínu, automobily a videoprodukciu.
Prvé testy displejov v rozmeroch od 12 do 55 palcov sú naplánované už na január 2017.