Reklama

Nové jadrá ARM Cortex a Mali sa okrem smartfónov objavia aj v notebookoch

Zdroj | Vlada Karpovich
Stanislav Vinc
Zdroj | Vlada Karpovich
Zdroj | Vlada Karpovich

Po debute novej architektúry ARMv9 predstavila spoločnosť ARM už aj prvé procesory Cortex a grafické jadrá Mali, ktoré ju budú využívať. Určené sú nielen pre smartfóny a nositeľnú elektroniku, ale aj plnohodnotné notebooky a počítače. Po Apple tak zrejme na ARM prejde aj mnoho ďalších výrobcov.

Spoločnosť ARM spustila v priebehu minulého roka program Cortex-X Custom (CXC), v rámci ktorého si môžu partneri spoločnosti prispôsobiť procesory, grafické jadrá a ďalšie čipy podľa svojich predstáv a potrieb. Najnovšie budú môcť partneri prostredníctvom CXC pracovať s druhou generáciou procesoru Cortex-X, novou vlajkovou loďou ARM Cortex-X2.

Nový procesor Cortex-X2 má poskytovať ľahké škálovanie od prémiových smartfónov až po výkonné notebooky. Oproti súčasným top-end Android smartfónom na trhu má ponúkať až o 30 % vyšší výkon. Na viac detailov o jeho schopnostiach si ale budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

V rámci novej architektúry ARMv9 bude prvým „veľkým“ procesorom dostupným na trhu model Cortex-A710 nadväzujúci na minuloročný Cortex-A78, oproti ktorému má byť novinka o 10 % výkonnejšia a zároveň o 30 % energeticky efektívnejšia.

Zdroj | ARM

Na poli „malých“ procesorov má zahviezdiť nový Cortex-A510, ktorý zas nadväzuje na Cortex-A55. Ten výkonnostne prekonáva o zhruba 35 % a v oblasti výpočtov umelej inteligencie dokonca trojnásobne. Aj keď ide o procesor nižšej-strednej triedy, výkonom sa má vyrovnať vlajkovým lodiam z pred niekoľkých rokov.

Pozrite si

Magio GO získava obsah v 4K. Ako sa k nemu dostanete?

Procesor Cortex-A710 bude v oblasti grafického výkonu sprevádzať nové jadro Mali-G710 určené pre prémiové smartfóny či pracovné notebooky. Pri náročných úlohách má ponúkať o 20 % vyšší výkon a v oblasti umelej inteligencie dokonca až o 35 %. Poradiť si má dokonca aj s ray tracingom či stabilným snímkovaním nad hranicou 120 fps.

Zdroj | ARM

Cenovo dostupnejší model Mali-G510 zamieri do smartfónov strednej triedy, ale aj do Chromebookov či set-top boxov. Pre cenovo najdostupnejšie smartfóny, malé multimediálne centrá či smart hodinky bude napokon určený model Mali-G310, ktorý nadväzuje na Mali-G31 a o ktorom ARM hovorí ako o energeticky najefektívnejšom grafickom jadre doteraz.

Pozrite si

HP predstavuje novú sériu počítačov Victus pre mainstreamové herné publikum

Novinky od ARM by sa mali objavovať v prvých zariadeniach ešte v priebehu tohto roka. Spoločnosť popri predstavení noviniek oznámila, že všetky jej jadrá Cortex-A budú do roku 2023 postavené na 64-bitovej architektúre a v spolupráci s partnermi ukončí podporu 32-bitových aplikácií už do konca tohto roka. Používateľov by sa táto zmena dotknúť nemala, väčšina aplikácií podporuje 64-bitové architektúry už dnes.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.