Reklama

Nové bezdrôtové nabíjanie Qi2 to stihne pod stromček, ale kde sú smartfóny?

Zdroj | Maple Von / Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Maple Von / Unsplash
Zdroj | Maple Von / Unsplash

Wireless Power Consortium (WPC) oznámilo, že nový štandard bezdrôtového nabíjania Qi v2.0, známy ako Qi2, už stojí na prahu predajní s elektronikou. Vo fáze testovania a pridelenia certifikácie je aktuálne už viac ako 100 zariadení s jeho podporou.

Nový štandard prinesie zjednotenie spôsobu bezdrôtového nabíjania s MagSafe od Apple. Aj ten je založený na tzv. magnetickom profile, ktorý prinesie spoľahlivejší a efektívnejší bezdrôtový prenos energie.

Ak ste aspoň niekedy vyskúšali, alebo aj pravidelne používate bezdrôtové nabíjanie smartfónu, potom určite poznáte ten neistý pocit, či ste smartfón položili na podložku či stojan správne, či sa cievky zabezpečujúce prenos energie dostatočne prekryli a teda, či sa smartfón aj reálne začne nabíjať. To je vďaka Apple pri Qi2 minulosťou.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Studio Proper

Apple totiž so sériou iPhone 12 doplnil doterajší štandard bezdrôtového nabíjania Qi (1. generácie) o magnety uložené do kruhu, vďaka ktorým už netreba smartfón presne triafať do stredu bezdrôtovej nabíjačky ručne. Zároveň tieto magnety so sebou priniesli nový typ stojanov a príslušenstva, od magnetických peňaženiek po magnetické baterry-packy.

Magnetické uchytenie pri bezdrôtovom nabíjaní sa napokon osvedčilo natoľko, že sa priamo v spolupráci s Apple stalo súčasťou druhej generácie tohto bezdrôtového štandardu. MagSafe a Qi2 sú tak samostatné, no vzájomne kompatibilné štandardy, čím sa opäť prepája svet príslušenstva pre iPhone s tým určeným pre Android smartfóny.

Samotný výkon bezdrôtového nabíjania zostáva nezmenený, dosiahnuť môže maximálne 15 W. Doposiaľ iPhone prostredníctvom Qi podporoval výkon iba 7,5 W a 15 W bolo možné využiť iba pri certifikovaných nabíjačkách MagSafe. Po novom v tomto iPhone dobehne Android smartfóny, ktoré 15 W bezdrôtové nabíjanie podporovali aj doposiaľ. V novými Qi2 nabíjačkami už certifikácia MagSafe pre vyšší výkon a teda rýchlejšie nabíjanie nebude potrebná.

Pozrite si

Na Slovensko s elektromobilmi dorazila gigantická čínska značka BYD

Reálne už niektorí výrobcovia 15 W strop už dávno prekročili vlastnými proprietárnymi technológiami, pri ktorých dosahujú výkon aj do 50 W. Konzorcium WPC má v pláne štandard, ktorý by podporoval aj viac ako súčasných 15 W, uzavrieť niekedy v polovici budúceho roka.

Prvými smartfónmi na trhu, ktoré už podporujú štandard Qi2, sú tie zo série iPhone 15 od Apple. Zvyšnými zariadeniami s touto certifikáciou sú zatiaľ iba bezdrôtové nabíjačky a battery packy od spoločností ako Anker, Belkin či Mophie.

V tejto chvíli je otázne, ktorý Android smartfón bude oficiálne podporovať štandard Qi2 ako prvý. Je možné, že toto prvenstvo si pripíše niektorý z čínskych výrobcov s neistou dostupnosťou takéhoto modelu v Európe. Na našom trhu možno oficiálnu podporu uvidíme až so sériou Samsung Galaxy S24, ktorá by mala byť predstavená v priebehu januára alebo februára.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.