Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nové ASUS notebooky s OLED displejmi ochránia váš zrak pred modrým svetlom

Nové ASUS notebooky s OLED displejmi ochránia váš zrak pred modrým svetlom
Zdroj | ASUS
Stanislav Vinc
Nové ASUS notebooky s OLED displejmi ochránia váš zrak pred modrým svetlom
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

ASUS postupne uvádza na slovenský a český trh viacero notebookov využívajúcich OLED panely. Namiesto zvyčajných benefitov v podobe kvality podania farieb či dokonalého vykreslenia čiernej sa však pri ich predstavení sústredí primárne na zdravotné benefity, ktoré podkladá aj slovami odborníkov.

ASUS začiatkom tohto roka na výstave CES 2021 predstavil niekoľko modelov notebookov, ktoré uvádza na trh aj vo verziách s OLED panelmi. Túto zobrazovaciu technológiu aj na našom portáli zvyčajne spájame s dokonalým podaním čiernej farby vďaka individuálnemu podsvieteniu pixelov a živým podaním farieb. Menej známym, no nemenej dôležitým benefitom týchto panelov je aj ich schopnosť redukovať vyžarovanie modrého svetla až o 70 %.

Práve modré svetlo pritom negatívne vplýva na vizuálny komfort, únavu zraku a napokon aj kvalitu spánku. Či už ide o LED svetlo alebo obrazovky počítačov, modrá farba vo farebnom spektre svetla ovplyvňuje tzv. cirkadiánny rytmus a spolu s ním aj tvorbu hormónov a regeneráciu buniek v našom tele.

Tento negatívny vplyv modrého svetla na naše zdravie si začali v posledných rokoch uvedomovať aj technologické spoločnosti a tak už dnes vo väčšine operačných systémov nájdete aj softvérový filter modrého svetla. Takéto filtre však výrazne negatívne ovplyvňujú podanie farieb samotnej obrazovky.

Pozrite si

Herný ASUS ROG Phone 5 ponúkne Snapdragon 888, aj zadný LED displej

ASUS k tomuto problému pristúpil zo strany samotného hardvéru a ako jeden z prvých výrobcov notebookov do svojich nových modelov osadil OLED panely špeciálne kalibrované tak, aby emitovali o 70 % menej škodlivého modrého svetla a zároveň nespôsobovali žiadne skreslenie farieb oproti softvérovým filtrom, práve naopak.

Zdroj | ASUS

Použité panely aj napriek posunu spektra prekvapujú kvalitou a ponúkajú 100 % gamut DCI-P3, až 133% farebný gamut sRGB a napokon aj certifikáciu PANTONE Validated. Používatelia sa tak môžu tešiť nielen na vizuálne kvalitný, ale aj farebne mimoriadne presný obraz, čo ocenia aj kreatívci a grafici.

Zdroj | ASUS

ASUS v rámci novej kampane propagujúcej benefity OLED panelov nadviazal spoluprácu s českým svetelným expertom a vynálezcom prokognitívneho svietenia Hynkom Medřickým, prednostom psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty, doc. Martinom Andersom, vedcami z ČVUT a ďalšími expertmi na túto tému.

Je důležité, pokud možno, na všech displejích posouvat hranici ze 450nm na 460nm, abychom opustili tu energii, která by mohla mít při dlouhodobém užívání špatný vliv na naší sítnici, spánek a duševní zdraví. S ASUS OLED laptopy jsme se dostali blíže k energii, která nám bude podporovat kognitivní výkon a zároveň opouštíme energii, která by nám mohla dlouhodobě poškozovat sítnici.“ hovorí k OLED displejom Hynek Medřický.

Pozrite si

Mini LED TV nie je microLED TV, je medzi nimi obrovský rozdiel

Experti pri škodlivosti modrého svetla navyše upozorňujú aj na jeho zvýšený vplyv na zrak detí. Priehľadnosť ich šošovky a rohovky vzhľadom na ich stále prebiehajúci vývoj spôsobuje väčšiu náchylnosť voči prieniku modrého svetla. U detí vo veku 5 rokov môže preniknúť okom až 80 % modrého svetla. Pri 60-ročnom dospelom jedincovi je táto hodnota iba 20 %.

Zdroj | ASUS

Pri prechode z LCD panelov na OLED sa už dnes netreba obávať ani známeho „vypaľovania“ obrazu. ASUS OLED panely totiž využívajú Samsung OLED burn-in refine technológiu postavenú ja inteligentných algoritmoch, ktoré detegujú potenciálne zlé pixely a zvyšujú prúd prechádzajúci týmito pixelmi. Tento mechanizmus umožňuje pixelom s možným poškodením zobrazovať jasnejšie farby, čoho výsledkom je zobrazenie presných farieb bez akéhokoľvek skreslenia.

ASUS osadil OLED panely do niekoľkých nových modelov, z ktorých si vyberie každý. ASUS ZenBook 13 OLED (UM325) je najľahším OLED notebookom s hmotnosťou iba 1,14 kilogramu, hrúbkou 13,9 milimetra a 16-hodinovou výdržou batérie. Notebook využíva Full HD OLED panel s podporou HDR, ktorému sa do tenkých rámčekov zmestila aj infračervená kamera a do tenkého šasi zas numerická klávesnica v podobe dotykovej plochy ASUS NumberPad.

Zdroj | ASUS

Najtenším konvertibilom v ponuke bude nový ASUS ZenBook Flip 13 (UX363) využívajúci 13,3“ Full HD OLED NanoEdge displej s podporou ASUS pera s 4 096 úrovňami snímania dotyku. Notebook váži 1,3 kilogramu a v hrúbke dosahuje opäť iba 13,9 milimetra. Aj napriek tomu ponúka plnohodnotné USB typu A, HDMI a Thunderbolt 4 USB-C porty spolu so 14-hodinovou výdržou batérie. Podobnú konvertibilnú výbavu ponúkne aj ZenBook Flip S OLED vybavený procesormi Intel Core 11. generácie až do modelu i7-1165G7.

Zdroj | ASUS

Vlajkovou loďou v ponuke OLED panelov je napokon ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED vybavený 4K UHD OLED displejom doplneným o 4K UHD 32:9 ScreenPad Plus zabudovaný v spodnej časti nad klávesnicou. Výkon týmto obrazovkám dodávajú procesory Intel Core 11. generácie až do modelu i9-10980HK po boku grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 3070 a 1 TB PCIe x4 SSD úložiska.

Zdroj | ASUS

Ktoré modely, v akých konfiguráciách, kedy a za aké ceny sa napokon objavia aj na slovenskom trhu, sa snáď dozvieme už čoskoro. Na susednom českom trhu by mal byť ZenBook 13 OLED a ZenBook Flip 13 dostupný už v priebehu prvého kvartálu. Najlacnejší OLED na tamojšom trhu štartuje na cene 26 990 Kč, v prepočte zhruba na 1 032 €.