Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nové ARM procesory búdu výrazne výkonnejšie

Nové ARM procesory búdu výrazne výkonnejšie
Zdroj | ARM
Marek Hudák
Nové ARM procesory búdu výrazne výkonnejšie
Zdroj | ARM
Zdroj | ARM

Spoločnosť ARM Holdings stojaca za architektúrou ARM predstavila novú technológiu a architektúru DynamIQ, ktorá má umožniť výrobu výkonnejších ARM procesorov.

V roku 2011 firma ARM prišla s novou architektúrou big.LITTLE, v rámci ktorej je procesor rozdelený na dve skupiny, klastre, jadier. V jednom klastri sa môžu nachádzať iné jadrá ako v tom druhom, prípadne inač nakonfigurované.

Nová architektúra DynamIQ predstavuje významnú inováciu štandardnej technológie big.LITTLE spred šiestich rokov s viacerými zmenami.

Pozrite si

Qualcomm sa pochválil novými procesormi Snapdragon

Zdroj | ARM

V jednom klasteri bude môcť byť stále maximálne iba osem jadier, no budú to môcť byť rozličné jadrá s rozdielnymi frekvenciami a ich nezávislým riadením. Počet klasterov nebol doposiaľ uverejnený.

Podľa najnovších správ má tiež prísť k zmene prístupu do pamäte. Jadrá budú v klasteri zdieľať pamäť, zásluhou čoho sa dočkáme zvýšenia výkonu a efektívnosti jednotlivých procesorov.

Pozrite si

V mobile budeme surfovať cez 1 Gbit/s, Qualcomm a Intel majú nové modemy

Vo všeobecnosti zmeny umožnia zvýšiť výkon ARM procesorov štandardného dizajnu, zlepšiť ich odozvu a vďaka väčšej flexibilite umožnia efektívnejšiu spotrebu a teda používatelia smartfónov by mali zaznamenať navýšenie výdrže batérie na jedno nabitie.

Nová technológia je cielená pre mobilné zariadenia a rozrastajúcu sa oblasť umelej inteligencie (automobily, inteligentná domácnosť a podobne), no nie je známe kedy sa dostane do praxe.

Nové jadrá do približne piatich rokov budú mať podľa spoločnosti 50-násobne väčší výkon v oblasti umelej inteligencie v porovnaní s procesormi postavenými na Cortex-A73.

Zdroj