Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nová Suzuki Vitara - láska na druhý pohľad

Nová Suzuki Vitara - láska na druhý pohľad
Marek Šimunek
Nová Suzuki Vitara - láska na druhý pohľad
81 %

Ak by som si mal vybrať jedno auto, ktoré bolo pre mňa v roku 2016 najväčším prekvapením, určite by to bola nová Vitara. Na toto auto som sa až doposiaľ pozeral viac-menej cez prsty. Po spoločne strávenom týždni musím povedať, že už chápem, prečo ju ľudia tak milujú.

Radím sa ku skupine, ktorej sa ostré hrany v prípade novej Vitary skutočne páčia. Aj vďaka nim pôsobí mohutnejšie a dospelejšie. Už po prvých kilometroch si všimnete nízku hmotnosť novinky. Vďaka nej ponúkne naftová motorizácia s výkonom 120 koní a šesťstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou viac ako slušnú dynamiku.

Navyše malú hmotnosť oceníte aj v teréne, kde toho Vitara zvládne vďaka stálemu pohonu všetkých štyroch kolies dosť. Prepínač ponúka ovládanie pohonu v štyroch režimoch. Automatický, režim Lock pre zamknutie pomeru 50:50, športový režim a nakoniec režim pre jazdu v snehu. Na terén je teda Vitara pripravená viac ako dobre.

Rovnako dobre sa však cíti aj na asfalte, kde sa aj napriek vyššej stavbe zbytočne nenakláňa. Budúceho majiteľa poteší aj spotreba. V prípade štvorkolky s automatom je výsledok 5,4 l/100 km skutočne vynikajúci. Veľkú pochvalu si zaslúžia LED svetlá, ktoré svietia úžasne. Škoda, že Suzuki rovnakú technológiu nepoužilo aj v prípade diaľkových svetiel.

Na Vitare som si okrem veľmi dobrých jazdných výkonov zamiloval aj to, že všetko na nej funguje tak, ako by si používateľ predstavoval. Testovaný model bol napríklad vybavený aj adaptívnym tempomatom, ktorý pracuje dokonca lepšie, ako v mnohých prémiovkách.

Zbytočne agresívne nezrýchľuje, alebo nebrzdí, a dokonca automaticky predpokladá, že budete predbiehať. Interiér je síce jednoduchší, ale ponúkne dostatok priestoru a prehľadné usporiadanie. Jediným problémom môžu byť pomerne krátke sedáky. Inak však nájdete všetko na svojom mieste.

Prekvapivo mi neprekážalo ani ovládanie palubného počítača pomocou paličky v prístrojovom paneli. Displej medzi dvojicou budíkov totiž zobrazuje všetky potrebné informácie. Ak by som chcel kritizovať, tak by som si na mušku zobral ovládanie multimediálneho systému. Je dotykové a to znamená, že sa budete do tlačidiel triafať ťažko.

Našťastie zmenu hlasitosti vykonáte pohodlne aj na volante. Prekvapenie však nastalo v momente, keď som k multimediálnemu systému pripojil svoj iPhone. Podporuje totiž Apple CarPlay a Android Auto. Navyše Siri môžete veľmi jednoducho ovládať priamo tlačidlom na volante, čo sa tiež tak často nevidí.

Musím povedať, že Vitara ma dostala. Načo si kupovať veľké a drahé SUV, keď tento malý drobec zvládne to isté a technológie, ktoré sú v autách skutočne užitočné, má dotiahnuté do konca.

Novej Suzuki Vitara sme udelili ocenenie TIP REDAKCIE.