Reklama

Nová rýchlosť 3G siete a nový dátový program

Roman Calík

Najskôr si dáme jednoduchú hádanku a potom k nej pridáme zaujímavé informácie. Súhlasíte? Tak čítajte!

HP foto
Foto: HP

Triviálna hádanka znie: Aký je dnes dátum? Poviete si, 14.4 (a to je správne), ale čo má dnešný dátum spoločné s mobilným operátorom? Tentokrát veľmi veľa…Orange totiž od dnes ponúka možnosť rýchlejšieho surfovania a sťahovania dát cez svoju mobilnú dátovú sieť HSDPA, alebo inak povedané Há-És-Dé-Pé-Áá. Rýchlosť 3G siete je od dnešného dňa na teoretickom maxime 14,4 Mbit/s. Skvelá správa, že? Ale na prvý pohľad nemusí potešiť všetkých. Novú rýchlosť získajú len užívatelia najvyššieho programu Mobilný Orange Internet Premium, za ktorý sa mesačne platí 33,16 €.

Závistlivci však nemusia „vyvoleným“ hneď závidieť, rýchlosť 14,4 Mbit/s je totiž teoretická a je daná štandardom 3GPP. Sám Orange pri praktických testoch nameral rýchlosť na úrovni 10,5 Mbit/s. A čím to je? No musíte si uvedomiť, že ide o mobilnú technológiu, kde podmienky príjmu výrazne ovplyvňuje aj počasie a šírenie v sieti. Navyše čím viac ľudí v rovnakom momente vykonáva v pokrytí rovnakej základňovej stanice download, tým je rýchlosť menšia. Taktiež rýchlosť závisí od vašej vzdialenosti od základňovej stanice a samozrejme závisí aj od kvality vášho dátového modemu, uff, hádam ste ma pochopili? Pozitívne však je, že vyššia rýchlosť v sieti zrýchli aj surfovanie na nižších dátových programoch. Momentálne rýchlosť 14,4 Mbit/s podporuje cca. 60% základňových staníc 3G siete operátora, do konca augusta by to už však mali byť všetky. Momentálne je 100% pokrytá Banská Bystrica, pričom v Bratislave je takto rýchlych len 40% staníc.

Huawei E182

Huawei E182

Ak chcete rýchlejšie surfovať, budete potrebovať aj nový modem. Tým je USB modem Huawei E182, ktorý download 14,4 Mbit/s podporuje a navyše ponúkne aj čítačku pamäťových kariet microSDHC do kapacity 32 GB. Stojí 80 € v hotovosti alebo akciové 1 €. Akoby v tieni rýchlostí zaostal nový dátový program: Denný internet. Ten je zaujímavý tým, že za mesačný poplatok 4,90 € vám umožní pripojiť sa v ktorýkoľvek deň chcete maximálnou rýchlosťou 1,5 Mbit/s. Avšak na jeden kalendárny deň máte k dispozícii 200 MB dát, za ktoré zaplatíte euro. Trošku sa nám však stráca význam takejto ponuky, keďže už pri presurfovaní 1000 MB dát ste na sume 9,90 €, za ktorú získate napríklad zľavnený MOI Štart s 1500 MB predplatených dát, ktoré si môžete dávkovať denne a byť tak napríklad neustále online aj na našich stránkach 🙂

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.