Reklama

Nová 3D kamera od Panasonicu vie natáčať aj 3D makro zábery!

Števo Porubský

Panasonic na výstave IFA 2011 v Berlíne predstavil niekoľko noviniek (IFA 2011 (3): Panasonic novinky), no medzi najvýraznejšie môžeme zaradiť práve 3D kameru HDC-Z10000, ktorá je síce pomerne veľká a nespratná, no rieši viacero problémov 3D natáčania. Možno už o rok si budeme môcť dopriať podobnú mašinku v kompaktných rozmeroch.

 Panasonic HDC-Z10000

Nedávno bol predstavený nový štandard Full HD videa tzv. AVCHD 2.0 a spolu s ním aj AVCHD 3D/Progressive. Progresívne snímanie je už dávno známa vec, ale nie v 3D kamerách pre bežných ľudí. Panasonic s novým modelom HDC-Z10000 je zatiaľ síce niekde na pol ceste aj kvôli rozmerom, no práve podpora progresívneho snímania 3D videí bude hudbou budúcnosti aj v malých spotrebiteľských 3D kamerách. Výrobca to vyriešil veľmi šikovne. Na nahrávanie pomerne náročného progresívneho videa využil dvojicu 3MOS čipov, ktoré natáčajú samostatné Full HD 25p videá a procesor Crystal Engine II Pro ich následne, vlastne okamžite, spojí do 3D videa v progresívnom režime. Novinka však vie nahrávať videá v niekoľkých štandardoch: AVCHD 3D 1080/50i, 1080/25p a 1080/24p. Samozrejmosťou je snímanie v 2D režime a štandardoch AVCHD 1080/50p, 1080/25p a 1080/24p. Medzi ďalšie vychytávky novej 3D kamery určite patrí aj 3D makro režim. Síce to nie je makro, na aké sme zvyknutí u kompaktov (od 1 cm), ale 45 cm minimálna vzdialenosť u 3D snímania je zatiaľ rekord. Snáď to nie je len marketingový ťah a novinka to naozaj ponúkne.

 Panasonic HDC-Z10000

Panasonic teda osadil novinke duálny 32 mm objektív s extrémnou svetelnosťou – f/1,5, takže aj v zlých svetelných podmienkach bude obraz stále kvalitný. Zároveň je krycie sklo objektívov pokryté tzv. Nano Surface Coating vrstvou, ktorá zabezpečí minimalizáciu odleskov a tzv. duchov. Uvidíme. Duálny objektív ponúka i 10-násobný optický zoom pre 3D a 12-násobný pre 2D natáčanie. V oboch režimoch je možné naplno využiť i optickú stabilizáciu O.I.S. Množstvo tlačidiel na bočnej strane kamery si všímať nemusíte (pokiaľ nie ste zanietenec alebo profesionál), postačí vám plná automatika, ktorá sa postará o všetko potrebné. Veľmi zaujímavo je vyriešený displej – vysúva sa z hornej časti nad objektívom. Displej má uhlopriečku 8,8 cm, rozlíšenie 1,15 Mpx a ponúka i paralaxnú membránu, takže si 3D videá pozriete aj bez okuliarov. Zdatných kameramanov poteší trojica ovládacích prstencov okolo objektívu. Prvým je možné zoomovať, druhým manuálne zaostrovať a tretím zas ovládať clonu. Maličké koliesko na bočnej strane zas ovláda bod konvergencie 3D objektívu. Samozrejmosťou kamery je množstvo automatických funkcií známych z bežných kamier výrobcu, ale i XLR konektory pre externé mikrofóny, duálny SDXC slot, či elektronický hľadáčik s rozlíšením 1,2 Mpx. Nechýba ani možnosť vytvárania statických snímok v rozlíšení 2,1 Mpx aj počas natáčania 3D i 2D videa. Na trh Panasonic HDC-Z10000 mieri už začiatkom budúceho roka. Cenu výrobca však neprezradil.

 Panasonic HDC-Z10000

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.