Reklama

Notebook či PC na rok 2024? Toto sú nové Intel procesory, ktoré v nich nájdete

Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Spoločnosť Intel otvorila nový rok 2024 predstavením celej série 14. generácie svojich výkonných procesorov určených pre stolné počítače, notebooky a all-in-one zariadenia.

Po novej sérii procesorov Core Ultra určených pre ultra-tenké notebooky, prichádza s výkonnejšími procesormi ešte s tradičnými názvami Intel Core i-, až po model Core i9.

Vlajkovým modelom novej série je práve model Intel Core i9-14900HX, s ktorým sa budeme tento rok stretávať najmä v tých najvýkonnejších herných notebookoch. Vybavený je ôsmimi výkonnými a šestnástimi energeticky úspornými jadrami, dokopy tak ponúka 24 jadier s maximálnym taktom 5,8 GHz.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Intel

Doplniť ho môže 192 GB RAM (DDR5-5600) a nechýba mu už ani podpora pre Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 a Thunderbolt 5. V hrách má tento vlajkový model prekonať konkurenčný AMD Ryzen 7945X3D o zhruba 17 %, model Ryzen 7945HX si v oblasti multitaskingu a virtuálnom prostredí podá až o 51 %.

Väčšina ľudí však namiesto toho najvyššieho modelu pravdepodobne siahne skôr po notebookoch s procesorom Intel Core i7-14700HX. Ten je vybavený dvadsiatimi jadrami (8 výkonných, 12 efektívnych).

Porovnanie výkonu nových procesorov s ich predchodcami Intel žiaľ neponúkol, no práve model Core i7 má napr. vo výbave o štyri efektívne jadrá navyše a tak by mohol ponúknuť citeľný posun vo výkone v rámci energeticky úspornej záťaže na batérii.

Zdroj | Intel

Pre tých, ktorí preferujú skôr stolné počítače, má Intel v ponuke osemnásť nových procesorov. Vlajkou v tomto prípade bude model Intel Core i9-14900, opäť vybavený 24 jadrami (8+16) s odberom na úrovni 65 – 219 W dostupný za 549 dolárov. Mainstreamový procesor Core i5-14600 so štrnástimi jadrami má cenu nastavenú na 255 dolárov.

Pozornému oku ale neujde ani opačná strana ponuky, v ktorej figuruje model s nezvyčajným názvom Processor 300. Jedná sa o nový názov pre základné procesory (Intel Processor) určené pre tých najmenej náročných používateľov, ktorí však chcú mať k dispozícii aj novšie technológie. Konkrétne menovaný model je vybavený dvomi výkonnými jadrami s taktom 3,4 GHz, resp. 3,9 GHz v prípade variantu 300T. K dispozícii budú tieto procesory za 82 dolárov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.