Reklama

Nórsko ovládli elektromobily, teraz je čas na elektrické lietadlá

Zdroj | Airbus
Stanislav Vinc
Zdroj | Airbus
Zdroj | Airbus

Nórska spoločnosť Avinor oznámila, že chce napodobniť úspech elektromobilov v krajine a preto zainvestuje do elektrických lietadiel na krátke lety.

Nórsko si v posledných rokoch urobilo dobré meno aj vďaka veľkému dôrazu na ekológiu. Mnoho daňových úľav a ďalších výhod spôsobili, že až 50 % zo všetkých predaných áut v Nórsku boli elektromobily. Reliéf krajiny a ekonomické podmienky prajú tomu, aby sa tento úspech dal zopakovať aj v leteckej doprave.

Štátna spoločnosť Avinor chce naštartovať využívanie elektrických lietadiel, pričom začať by sa malo s malými lietadlami pre 19 cestujúcich na letoch, ktoré trvajú maximálne 1,5 hodiny. Komerčné lety na takýchto lietadlách by mohli byť spustené v roku 2025. Dlhšie lety s elektrickými lietadlami sú zatiaľ v nedohľadne. Obmedzením sú ťažké batérie a ich nedostatočná kapacita, no tieto problémy by sa v najbližších rokoch mohli čiastočne odstrániť.

Zdroj | Zunum Aero

Letecká doprava v Nórsku má na svedomí len 2,4-% emisií a viac ako dvojnásobok, ak sú do štatistiky zahrnuté aj medzinárodné lety. Nie je to teda žiadne kritické číslo, no krajina sa snaží potlačiť produkciu emisií na všetkých frontoch.

Pozrite si

Hyundai Le Fil Rouge – elektromobil budúcnosti plný luxusu

Spoločnosť Airbus pozastavila vývoj elektrických lietadiel a namiesto toho v spolupráci s Rolls-Royce a Siemens vyvíja hybridné lietadlo E-Fan X, ktoré by sa malo dostať do vzduchu niekedy v roku 2020.

Rovnakou cestou sa vybrali spoločnosti Boeing a JetBlue, ktoré podporili start-up Zunum Aero. Hybridné lietadlo od tejto spoločnosti s kapacitou pre 12 cestujúcich má prvý krát vzlietnuť v roku 2022.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.