- #TV & video
- 7 min.
- 1.2.2024
Noname značky s históriou, alebo o čom je ukrajinský výrobca KIVI? [seriál]
Už nejaký ten piatok sa môžeme na Slovensku stretať s výrobkami spoločnosti KIVI, o ktorej dodnes poriadne nikto (u nás) nepočul. Na rozdiel od mnohých iných „noname“ značiek z tech sveta sa táto venuje výlučne televízorom.
Ako KIVI vzniklo? Odkiaľ je? Čo od novej spoločnosti na našom trhu očakávať? Poďme sa na spoločnosť pozrieť detailnejšie.
KIVI je pýši aj tým, že je jedinou spoločnosťou medzi svojimi konkurentmi, ktorá vyrába iba televízory a žiadne iné domáce spotrebiče. Toto zameranie vraj umožňuje tímu neustále zlepšovať technológie a zároveň študovať nielen potreby zákazníkov, ale aj ponuku konkurencie.
„Televízory sú vyvinuté medzinárodným tímom KIVI a vyrábané v high-tech továrňach v Európe a Ázii s medzinárodným systémom kontroly kvality,“ píše spoločnosť na svojom webe. KIVI vznikla len nedávno, v roku 2016 v ukrajinskom Kyjive. S nápadom založiť spoločnosť prišli ukrajinskí podnikatelia Kirill Hilko a Evgeny Rudenko. Za hlavného partnera si zvolili spoločnosť MTC, čínskeho giganta OEM zariadení.
Firma KIVI začínala s deviatimi ľuďmi v tíme, z ktorých každý mal skúsenosti vo svojom odbore. Výsledkom bolo, že od spísania podnikateľského plánu do uvedenia prvých televízorov KIVI do obchodov uplynulo iba šesť mesiacov. V prvom roku fungovania predala spoločnosť KIVI vraj až 1 100 televízorov.
Už o rok neskôr ukrajinská firma končila rok s vyše 30 000 predanými televízormi, z ktorých mnoho bolo postavených na Androide 6 s vlastným rozhraním. Zaujímavosťou na ten rok bola appka pre smartfóny v štýle diaľkového ovládača. Tím sa zároveň rozšíril na 32 zamestnancov, ktorí sa venovali nielen vývoju, ale aj 24/7 podpore pre zákazníkov.
V roku 2018 sa KIVI rozšírila na ďalšie rusky hovoriace trhy – Rusko a Bielorusko. KIVI zároveň začála ponúkať až 3-ročnú záruku na displeje. Na zvyšok komponentov však ostala záruka pôvodná, 2 roky. Televízory v tomto roku boli postavené na Androide 7, rovnako s vlastným rozhraním. Počet zamestnancov výrazne narástol, ku koncu roku to bolo 112 zamestnancov. Za rok firma predala už 172 000 televízorov.
O rok neskôr sa firma začala pýšiť celkom novým diaľkovým ovládačom s ergonomickým dizajnom. Rovnako KIVI prišla s novým dizajnom televízorov. KIVI sa rozšírila na ďalší trh, do Kazachstanu. Počet zamestnancov sa viac ako zdvojnásobil, skončil na čísle 232. Rovnako výrazne narástol počet predaných televízorov, a to až na 285 000 kusov.
V roku 2020 počet predaných televízorov narástol na vyše 400 000 kusov. KIVI sa tiež podarilo stať oficiálnym partnerom Google, takže vývoj a nasadzovanie Androidu postúpil na novú úroveň a firma mohla využívať najnovšie operačné systémy. Nové modely tak dostali Android TV postavený na verzii 9, ale aj hlasové ovládanie či Google Assistanta. Zároveň sa KIVI stala aj partnerom Netflixu, takže každý smart televízor mal predinštalovaný aj Netflix.
V roku 2021 spoločnosť MTC investovala do vývoja produktov KIVI viac ako 13 miliónov dolárov. Investície boli vraj zamerané na vývoj nových hardvérových a softvérových riešení, dizajn a zlepšenie kvality obrazu a zvuku. Aj vďaka tomu sa v nových modeloch po prvýkrát objavila služba KIVI MEDIA s bezplatnými filmami, seriálmi, hrami a školeniami. „Vďačiť“ za to môžme COVIDu.
KIVI zlepšila zvukovú stránku televízorov a od tej doby sa o zvuk stará audio systém JVC. Rovnako sa ešte viac zlepšilo diaľkové ovládanie s virtuálnym ukazovateľom, akousi virtuálnou myškou. O to sa postarala juhokórejská firma RemoteSolution. KIVI v roku 2021 predala viac ako 412 000 televízorov a zároveň vstúpila na gruzínsky, moldavský, azerbajdžanský a arménsky trh.
Od vpádu ruska na Ukrajinu v roku 2022 už toho na webe veľa nenájdeme, no isté je, že sídlo spoločnosti sa presťahovalo do Budapešti. Aj vďaka nepriaznivým podmienkam na domácom a ostatných rusky hovoriacich trhoch sa vedenie rozhodlo vstúpiť na ďalšie európske trhy. Od 2022, resp. roku 2023 tak KIVI nájdeme aj na Slovensku. KIVI predáva svoje televízory na 10 európskych trhoch, celkovo je však na 14 trhoch, a to konkrétne v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Česku, Lotyšsku, Litve, Estónsku, Chorvátsku, Moldavsku, Grécku, ale aj na Slovensku a Ukrajine.
Firma sa pýši tým, že na domácom trhu je už trhová dvojka a každý 10. televízor predaný v roku 2022 je značky KIVI. Za vyše 6 rokov existencie si televízory KIVI kúpilo už vyše 1,5 milióna zákazníkov.
Odkiaľ sú KIVI televízory?
Všetky smart televízory KIVI sa podľa spoločnosti vyrábajú v závodoch spoločnosti MTC. Všetky komponenty použité v televízoroch sa vyrábajú v továrňach v Číne, Japonsku a na Taiwane a výroba prebieha v špičkovo vybavených továrňach v Európe a Ázii. Firma tvrdí, že má aj medzinárodný systém kontroly kvality. O aký ide ale nie je známe.
Práca na každom novom modeli podľa KIVI začína rozsiahlym výskumom a prieskumom medzi zákazníkmi, zahŕňajúcim desiatky tisíc ľudí, čo vraj pomáha pochopiť potreby zákazníkov a zamerať sa na inovácie. Vývojový tím vraj kladie veľký dôraz na dizajn televízorov, ktorý mu umožňuje vyniknúť medzi konkurenciou. V kategórii strednej triedy je to jediná značka, ktorá vyrába televízory s tenkými rámčekmi okolo displeja (2,6 mm). Pomáha im k tomu LED podsvietenie typu OD20. Zároveň pri montáži na stenu vyzerá zariadenie estetickejšie.
Okrem klasických televízorov má KIVI v ponuke aj jeden špeciálny model pre deti s 32″ displejom uloženým pod ochranným sklom s dizajnom obľúbených stavebníc z Dánska, ktorý je navyše doplnený aj o nočné svetlo. Škoda len, že ide o Full HD televízor. Vďaka Androidu je ale možná rodičovská kontrola, ale aj hlasové ovládanie či inštalácia mnohých aplikácií pre deti.
Iným unikátom televízorov KIVI je to, že okrem čierneho dizajnu v predaji nájdete tie isté televízory aj v bielej farbe. „Biele televízory sú pýchou nového radu KIVI: skvele sa hodia do moderných, svetlých interiérov, vyzerajú znamenite,“ pýši sa KIVI svojimi bielymi modelmi.
Napriek pomerne nízkym cenám sú televízory pomerne slušne vybavené. Až na niekoľko modelov sú s 4K Ultra HD rozlíšením, podporujú mnohé štandardy HDR, majú viaceré softvérové vylepšenia obrazu ako MEMC, Max Vivid, Super Contrast Control, Ultra Clear, ale majú aj Game Mode pre hráčov. V ponuke sú 32″, 40″, 43″, 50″, 55″ a 65″ modely. Väčšie zatiaľ výrobca neponúka.
Okrem televízorov nájdete v ponuke KIVI už aj „vlastné“ držiaky na stenu. Od klasických tenkých a statických má výrobca v ponuke aj naklápacie či otáčacie.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.