Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia XR20 - odolné smartfóny sú späť

Nokia XR20 - odolné smartfóny sú späť
Zdroj | Nokia
Števo Porubský
Nokia XR20 - odolné smartfóny sú späť
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Nokia a jej odolné mobilné telefóny si pamätá hádam každý skôr narodený. Veď napríklad legendu 3310 nebolo takmer možné zničiť. Nokia, presnejšie spoločnosť HMD Global, dnes ale predstavuje nový model, Nokia XR20. Novinka odolá takmer všetkému, má však veľký displej, čistý Android a slušnú výbavu.

Zdroj | Nokia

Nečakajte výbavu vlajkovej lode, to ani zďaleka. Nokia XR20 je hlavne o odolnosti a tú jej potvrdzuje aj spĺňanie štandardov MIL-STD810H a IP68. Zariadenie s vojenským štandardom MIL-STD810H musí okrem iného spĺňať aj odolnosť voči pádom z výšky 1,8 metra.

Zdroj | Nokia

Samozrejmosťou je odolnosť voči vlhkosti, prachu či vode. Všetko je to možné vďaka výrazne pogumovanému telu smartfónu s rozmermi 171,6 x 81,5 x 10,4 mm a hmotnosťou až takmer štvrť kilogramu!

Displej s uhlopriečkou 6,67″ s Full HD+ rozlíšením kryje nové odolné sklo Gorilla Glass Victus. Displej má byť schopný maximálneho jasu na úrovni 550 nitov. Nechýba ani možnosť ovládania v rukaviciach. Režim je možné zapínať a vypínať podľa potreby. V displeji je výrez s 8 Mpx webkamerou s Full HD videom.

Zdroj | Nokia

Spomínal som, že nie je dobré očakávať hardvér vlajkovej lode. Vo vnútri je totiž iba čipset Snapdragon 480, Adreno 619 GPU, 6 GB RAM pamäť a 128 GB internej pamäti. Výkonom tak novinka neohúri. Poteší ale podpora 5G sietí, čo by človek od takéhoto mobilu asi ani nečakal. Samozrejmosťou je aj 4G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS, GLONASS, Galileo…

Vnútornú pamäť je možné rozšíriť microSD kartami do 512 GB. Snímač odtlačku prsta je na bočnej strane. V hornej časti je navyše aj dedikované tlačidlo na akúkoľvek aplikáciu zo smartfónu. V spodnej časti je zas čo už úplne vymizlo zo sveta smartfónov – oko na pútko.

Zdroj | Nokia

Zaujímavosťou sú pomerne hlasné reproduktory (96 dB) s Nokia OZO technológiou. Operačným systémom je čistý Android, aktuálne vo verzii 11. HMD Global sľubuje ale až 4 roky updatov a 3 roky upgradov na najnovšie Androidy.

Zdroj | Nokia

Hoci štvorcový fotomodul na zadnej strane môže pôsobiť, že novinka má aspoň tri snímače, faktom je, že má iba dva. Hlavný má 48 Mpx, má veľkosť 1/2,25″ a je uložený za optikou so svetelnosťou na úrovni f/1,8. Sekundárny snímač má 13 Mpx pri veľkosti 1/3″ a je uložený za širokouhlou optikou so svetelnosťou f/2,4. Obe šošovky sú od ZEISSu. Pod šošovkami sú už len dva LED blesky. Maximom pre video je Full HD rozlíšenie, ale zvláda nahrávanie OZO audio.

Zdroj | Nokia

O chod sa stará 4 630 mAh batéria s 18 W drôtovým (cez USB-C) a 15 W bezdrôtovým nabíjaním. Batéria má vydržať 2 dni prevádzky. Vďaka nenáročnému hardvéru to ale nie je nesplniteľný sľub výrobcu. Novinka sa má predávať v dvoch farbách – modrej a sivej. Cena má byť necelých 500 €.

Zdroj | Nokia

 

Zdroj