Reklama

Nokia X5: štvorcový smartfón s QWERTY klávesnicou

Marek Šimunek

Fínska spoločnosť Nokia včera v Singapure predstavila nový hudobný smartfón Nokia X5 s operačným systémom Symbian S60 3rd určený hlavne pre mladých aktívnych ľudí. V Nokii X5 sa spája štvorcový dizajn s bohatou funkčnou výbavou a odvážnymi farebnými vyhotoveniami.

Nokia X5

Včera predstavený smartfón Nokia X5 pre európsky trh síce zdieľa svoje meno s Nokiou X5 určenou pre čínsky trh, ale už na prvý pohľad je jasné, že dizajnovo sa nejedná o jednovaječné dvojčatá. Štvorcový pôdorys zabezpečujúci nezvyčajne malé rozmery fínskemu smartfónu vzdialene pripomína Microsoft Kin One. Na rozdiel od tohto modelu však ponúka známejší operačný systém Symbian S60 3rd a z neho plynúce výhody. Okrem mladých ľudí by mala byť Nokia X5 určená aj pre dámy a práve preto bude dostupná v piatich farebných variantoch, medzi ktorými nebude chýbať tradičná čierna, ale aj odvážnejšia ružová, fialová, jasná modrá alebo žltá. Mladí ľudia rovnako ako nezvyčajný dizajn ocenia aj integráciu sociálnych sietí ako Facebook, Twitter, MySpace a Hi5 priamo do operačného systému.

Nokia X5

Pod 2,36″ displejom s rozlíšením 320 x 240 bodov, orientovaným horizontálne je umiestnená vysúvateľná QWERTY klávesnica pre jednoduchšie zadávanie textu. Vo vysunutej polohe tak Nokia X5 pripomína biznis smartfón Nokia E72. O pripojenie k mobilným sieťam sa postará 4 pásmový GSM modul s podporou UMTS sietí alebo Wi-Fi b/g modul. Bohužiaľ sa do tohto malého zariadenia už nezmestil GPS modul. O beh aplikácií sa postará procesor ARM 11 s taktom 434 MHz, ktorý je doplnený o 128 MB RAM a 512 MB ROM, z ktorej je užívateľovi dostupných 200 MB. Všetky multimediálne súbory teda budete musieť ukladať na microSDHC kartu s maximálnou kapacitou 32 GB. Nokia X5 poteší aj mobilných fotografov a to vďaka integrácii 5 MPx fotoaparátu s automatickým zaostrovaním a LED diódou. Aj napriek bohatej výbave by však cena Nokie X5 nemala presiahnuť 225 € a na trh by sa mala dostať v treťom štvrťroku 2010.

nokia.finesa.skVšetky novinky Nokia kúpite na nokia.finesa.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.