Reklama

Nokia ukázala nový Symbian Anna a X7

Roman Calík

Symbian končí? Tak skoro nie! Nokia vylepší svoje smartfóny vďaka novej verzii OS Symbian s označením Anna. Bude ho mať aj nová multimediálna X7-čka.

Tesne pred dôležitým kongresom MWC 2011 oznámila Nokia spoluprácu so spoločnosťou Microsoft. Hlavným OS dlhoročnej jednotky na trhu má byť Nokia Windows Phone, avšak na ten si ešte počkáme. Dnes však už vieme, že súčasný Symbian „neumrie“ tak rýchlo, ako mnohí predpokladajú. Nokia totiž plánuje predať ešte milióny smartfónov práve s OS Symbian. Najbližšie dva roky by na trh mali prichádzať nové zariadenia, ktorých podpora vrátane update softvéru bude na minimálne ďalšie rovnaké obdobie.

OS Symbian Anna

Symbian Anna

Počas uvedenia dvoch nových smartfónov Nokia X7 a E6 sme mali možnosť vyskúšať si prostredie nového OS Symbian Anna. Áno, dobre čítate. Nokia sa rozhodla pre pomenovanie najbližších update OS Symbian práve ženskými menami. Tentokrát je to Anna, či to bude ďalej Laura, Eva alebo Maria pravdepodobne závisí od nového rodinného prírastku v tíme Nokia. Samozrejme žartujem, mená ďalších update ani spôsob ich výberu nepoznáme. I keď priradenie názvu update systému môže pôsobiť revolučne, toľko zmien zase nečakajte. Najzásadnejšou a najviditeľnejšou bude úprava ikoniek, ktoré dostanú novú sviežu grafiku a taktiež pribudnú špeciálne widgety na hlavnú obrazovku. Zdokonalené má byť i zadávanie textu. V Anne už budete môcť zadávať znaky i na malej virtuálnej QWERTY klávesnici pri písaní na výšku. Poteší i zobrazenie väčšieho rozsahu písaného textu, teda už nie len jeden riadok, kde ste ľahko zabudli, čo ste písali v úvode správy. Zásadnejšie zmeny nastanú i v internetovom prehliadači, ktorého ovládanie bude rýchlejšie a intuitívnejšie. Aj Ovi Mapy dostanú dávku noviniek, vrátane mestskej dopravy. V Bratislave vám pri pešej navigácii softvér odporučí aj električky, ak tým ušetríte čas. Potešia aj biznis vylepšenia, najmä inovovaný poštový klient či nové bezpečnostné funkcie.

OS Symbian Anna

Nový Symbian Anna by mal na trh prísť v priebehu 2. štvrťroka, t.j. každým dňom, keďže už štvrťrok beží. Jeho príchod však odhadujeme až na koniec tohto obdobia… t.j. jún 2011. Prvými modelmi budú nové telefóny Nokia X7 a E6. Symbian Anna však bude dostupný aj pre zariadenia Nokia N8, Nokia E7, Nokia C6 a Nokia C7.

OS Symbian Anna

Nokia X7

Nokiu E6 vám predstavíme zajtra. Tentokrát sa stručne pozrieme na X7-čku. Tá zaujme svojím netradičným vzhľadom, kde rohy sú skosené pre lepšie držanie v ruke. Aj zadná časť je tvarovaná, podobne ako nové Sony Ericssony. Subjektívne mi však X7 sadla do ruky lepšie, avšak len na ležato. Pri držaní telefónu na výšku mi práve „imidžové“ rohy prekážali. Nokia X7-čku prezentuje ako smartfón pre zábavu. Potešiť by mal najmä 4-palcový AMOLED displej s Gorilla sklom, HD video a 8 Mpx fotoaparát. Žiaľ autofókus chýba. Hudobných nadšencov príjemne prekvapia stereo reproduktory. Dá sa povedať, že Nokai X7 je netradičná a prezlečená N8-čka za cenu na úrovni 460 €. Podrobnejšie parametre nájdete v PDF.OS Symbian Anna

nokia.finesa.skVšetky novinky Nokia kúpite na nokia.finesa.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.