Reklama

Nokia ukázala budúcnosť hovorov, tešiť sa môžeme na realistický 3D zvuk

Zdroj | Nokia
Stanislav Vinc
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Generálny riaditeľ spoločnosti Nokia Pekka Lundmark, absolvoval tento týždeň prvý verejný telefónny hovor s využitím novej technológie „imerzívneho zvuku a videa“. Nová technológia dokáže hovory prenášať s 3D priestorovým zvukom, vďaka čomu majú znieť realistickejšie.

„Je to najväčší skok vpred v oblasti živého hlasového hovoru od zavedenia monofónneho zvuku, ktorý sa používa v smartfónoch a počítačoch dodnes, uviedla Jenni Lukander, prezidentka Nokia Technologies.

Pod značkou Nokia v posledných rokoch evidujeme najmä reedície klasických tlačidlových telefónov. Na trh ale tieto zariadenia v skutočnosti prináša spoločnosť HMD, ktorá na značku Nokia vlastní už niekoľko rokov práva. Pôvodná spoločnosť Nokia sa dnes venuje primárne vývoju telekomunikačných zariadení a aby si ju už ľudia nespájali so smartfónmi, minulý rok po 60 rokoch zmenila aj svoje logo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Práve táto Nokia tento týždeň odprezentovala nový kodek 3GPP Immersive Video and Audio Services (IVAS), ktorý vôbec po prvý krát umožňuje prostredníctvom mobilnej siete prenášať v reálnom čase multi-kanálový zvuk vytvárajúci 3D efekt na strane prijímateľa. Spoločnosť uvádza, že takýto hovor sa má zvukom priblížiť k rozhovoru tvárou v tvár.

Pozrite si

Slnko a vietor – Nemecko dosiahlo rekord výroby „zelenej“ elektriny

Väčšina smartfónov je po technickej stránke schopná takýto zvuk zaznamenávať už dnes, hlavnou podmienkou na to je mať možnosť zvuk nahrávať pomocou dvoch mikrofónov súčasne. Počkať si ale v tomto prípade budeme musieť na podporu zo strany operátorov.

Nový kodek je totiž súčasťou pripravovaného vylepšenia 5G sietí s názvom 5G Advanced, ktorého nasadenie do praxe podľa portálu Reuters môže trvať aj niekoľko rokov. „Teraz sa táto technológia stáva štandardom… takže poskytovatelia sietí, výrobcovia čipsetov a smartfónov, ju môžu začať implementovať do svojich produktov“, uviedla Jenni Lukander, prezidentka Nokia Technologies.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.