Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia sa vracia do Európy. Aké modely sa tu budú vyrábať?

Nokia sa vracia do Európy. Aké modely sa tu budú vyrábať?
Zdroj | Nokia
Richard Pliešovský
Nokia sa vracia do Európy. Aké modely sa tu budú vyrábať?
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Nokia svojho času dobila svet a stále ostáva ostáva v spomienkach mnohých používateľov ako spoľahlivá značka mobilného telefónu. Práva na Nokiu vlastní spoločnosť HMD Global a tá sa rozhodla, že začne vyrábať svoje mobily v Európe.

Stane sa tak prvým veľkým výrobcom, ktorý bude vyrábať 5G smartfóny v Európe. Väčšina produkcie mobilných telefónov sa kvôli nízkym nákladom totiž realizuje v Ázii. Presun výroby do Európy bude postupný, začať sa má v 3. štvrťroku 2023.

Spoločnosť HMD Global sa pre tento rok rozhodla po zrelej úvahe. V posledných mesiacoch spoločnosť zaznamenáva zvýšený dopyt po svojich smartfónoch. Tento krok tiež považuje za spôsob, ako znížiť uhlíkovú stopu a zároveň zaistiť bezpečnosť a súkromie svojich telefónov. HMD prízvukuje, že jej dátové centrá sa už od roku 2019 nachádzajú vo Fínsku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vedenie spoločnosti neprezradilo, kde v Európe plánuje postaviť svoju továreň, vie sa len, že v rámci prvých etáp výroby a testovania smartfónov v Európe spolupracuje s viacerými partnermi v oblasti IT bezpečnosti na úpravách softvéru a dôkladnom testovaní. Vyrábať by sa mala len stredná trieda smartfónov.

„Aj keď nemôžeme diskutovať o konkrétnych európskych dotáciách, spolupracujeme s viacerými stranami vo verejnom aj súkromnom sektore v Európe, aby sme obhajovali európsku výrobu a výskum a vývoj,“ povedal pre Reuters marketingový riaditeľ HMD Lars Silberbauer.

Európska únia podporuje spoločnosti, ktoré uvažujú o zahájení výroby v kľúčových sektoroch. Aktualizuje a prináša nové zákony, ponúka dotácie podobne, ako to robil blok pre polovodiče prostredníctvom zákona o európskych čipoch.

HMD Global vznikla odčlenením divízie telefónov Nokia od spoločnosti Microsoft a výrobcov v Číne, Kórei, Vietname a Indii. Spoločnosť podpísala v roku 2016 exkluzívnu 10-ročnú licenčnú zmluvu so spoločnosťou Nokia, kedysi najväčším svetovým výrobcom telefónov, na výrobu smartfónov a tabletov značky Nokia.

HMD využila zostávajúce patenty na telefóny od Nokie a výrobné zariadenia taiwanského Foxconnu na vytvorenie nového radu smartfónov, ktoré budú súťažiť s ostatnými lacnými výrobcami telefónov s Androidom.

Keď sme už pri Nokii, práve v týchto dňoch pôvodná Nokia, ktorá vyrába sieťové komponenty a nie mobilné telefóny, zmenia svoje logo, aby sa značky nezamieňali. Nové logo vyzerá takto:

Zdroj | Nokia

Mať v Európe aspoň jednu fabriku na smartfóny určite nie je zlý nápad. Ešte lepšie by sa to čítalo, ak by sa postavila u nás. Reálne to zrejme nie je, ale ako sa hovorí, nádej zomiera posledná.