Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia ožíva!? Dlho očakávané windows mobily a ďalšie novinky

Nokia ožíva!? Dlho očakávané windows mobily a ďalšie novinky
Števo Porubský
Nokia ožíva!? Dlho očakávané windows mobily a ďalšie novinky

Nokia pred pár hodinami skončila svoj každoročný event s názvom Nokia World. V Londýne odbornej verejnosti predstavila kľúčové a dlho očakávané novinky. Hlavným bodom programu boli určite dva smartfóny s OS Windows Phone 7.5, nasledovali lacné Series 40 náhrady, nejaké to príslušenstvo a novinky z oblasti softvéru. Na toto sa jednoducho čakalo po strastiplných mesiacoch, kedy Nokia doslova upadala, hoci nejaké novinky predstavila 500, 600, 603, 700 a 701, je tu opäť svetielko so zaujímavými modelmi.

 Nokia Lumia 710

Nokia Lumia 710

Nokia na svojej každoročnej akcii Nokia World predstavila nielen dlho očakávané novinky s Windows Phone 7.5 (Mango) systémom, ale i ďalšie novinky. Medzi nimi sa objavili aj „hlúpe“ telefóny so systémom Series 40, no výkonným hardvérom. Taktiež nechýbali novinky z oblasti príslušenstva a nové softvérové riešenia zamerané hlavne na Windows Phone 7.5 v telefónoch Nokia. Zásadnou novinkou v tejto oblasti sú nové Nokia MapyNokia Drive pre Windows Phone platformu. Aplikácia je samozrejme naďalej bezplatná, ponúka pokrytie mapami vo viac ako 100 štátoch sveta, nechýba pešia navigácia… Novinkou je však aplikácia Nokia Public Transport, ktorá momentálne zahŕňa 430 svetových miest a obsahuje informácie o MHD. Okrem toho ponúka i on-line info o vlakových a autobusových spojeniach zo 45 miest sveta. Druhou dôležitou aplikáciou je Nokia Pulse, ktorá by mohla byť silným konkurentom pre Foursquare, Facebook či Google+ dokopy. Ide totiž o posielanie privátnych statusov, fotografií a polohe najbližším. Aplikácia Nokia Music prináša funkciu MixRadio, bezplatnú globálnu aplikáciu pre streamovanie hudby, ktorá vraj obsahuje stovky kanálov lokálne relevantnej hudby. S updateom, ktorý príde neskôr v tomto roku, získajú užívatelia telefónov Nokia Lumia tiež možnosť vytvárať si z miliónov skladieb personalizované stanice. Pribudne aj funkcia Gigfinder, taktiež integrovaná v aplikácii Nokia Music, ponúkajúca vyhľadávanie miestnej živej hudby, možnosť podeliť sa o svoje hudobné objavy na sociálnych sieťach a kúpiť si lístky na koncert. Nokia Live View je zaujímavá tým, že z rozhrania fotoaparátu vytvára rozšírenú realitu – namierite fotoaparát na nejakú ulicu a vidíte, kde sa čo nachádza (reštaurácie, bary, obchody…). Aplikácie zaujímavé, ale až prax ukáže, či sú niečím výnimočnejšie ako ich už existujúci konkurenti. Potenciál obrovskej bázy zákazníkov Nokie je vysoký.

 Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia?

Áno, práve tak budú označené nové modely Nokie s operačným systémom Windows Phone 7.5 (Mango). Lumia 800 je ako z oka vypadnutá modelu N9 s OS MeeGo. Niekoľko rozdielov medzi týmito „unibody“ telefónmi však nájdete. Prvým je určite displej, ktorý sa z 3.9-palcového zmenšil na 3,7-palcový s menším rozlíšením – 480 x 800 bodov. Kapacitná technológia AMOLED však ostala zachovaná. Rozdiel je aj v hmotnosti, ktorá poskočila na 142 gramov. Pozitívom je zvýšenie výkonu procesora na konkurencieschopných 1,4 GHz, no pamäť RAM klesla na 512 MB, čo vraj pre WP 7.5 stačí. Namiesto 16 alebo 64 GB internej pamäte si však budete môcť vybrať len 16 GB verziu. Na SkyDrive (Cloud úložisko). Slot na pamäťové karty by ste hľadali zbytočne, microSIM slot ostal zachovaný. Z výbavy zmizli ešte podpora NFC technológie a TV-out výstup, no to sa môže ešte časom zmeniť. Inak sú oba modely už rovnaké. Wi-Fi, Bleutooth, HSPA (14,4/5,76 Mbps), GPS, digitálny kompas, stereo FM rádio s RDS, audio a video prehrávač, prehliadač dokumentov… nechýba ani 8 Mpx fotoaparát s optickou Carl Zeiss, autofókusom (konečne Nokia!), dual LED bleskom a HD videom. To všetko nájdete i Nokii Lumia 800. Na trhu by sa mala u nás objaviť snáď ešte do Vianoc s 1 450 mAh batériou, cenovka však prekvapí hodnotou cez 500 €.

 

Druhým modelom s operačným systémom WP 7.5 je model Lumia 710. Tento model by mal zaujať hlavne mladšiu generáciu, pretože sa bude predávať s výmennými krytmi a v žiarivých farbách. Prekvapivo je však novinka väčšia (119 x 62,4 x 12,5 mm, 125,5 g), hoci displej má totožný s modelom Lumia 800. Pod displejom ale nebudú dotykové tlačidlá, ale mechanické, čo ocenia mnohí užívatelia. Hardvér tohto modelu je taktiež rovnaký ako model, teda 1,4 GHz procesor, 512 MB RAM pamäť, no vnútorná flash pamäť sa zmenšila ešte o polovicu – 8 GB. Škoda. Mladí ľudia predsalen potrebujú na multimédiá toho trochu viac. Našťastie rýchle dáta ostali zachované – 14,4/5,76 Mbps a Wi-Fi znamená možnosť byť neustále online. Fotoaparát sa však tiež zmenil. Rozlíšenie kleslo na 5 Mpx, no aspoň mu ostal autofókus a LED blesk, rovnako i HD video. Batéria sa tiež ktovie prečo zmenšila – 1 300 mAh na tak výkonný telefón je v dnešnej dobe už málo. Cena novinky by mala byť okolo 330 €, čo znie už zaujímavejšie a dostupnejšie ako pri modeli Lumia 800. Nezabudnite si tiež pozrieť fotogalériu video novinky.

 Nokia Lumia 710

Nokia Lumia 710

Ashaaaa…

Práve tak sa bude volať séria modelov nižšej triedy. Nokia ich v Londýne predstavila hneď štyri, ale o nich si povieme viac zajtra. Fotogalériu si však môžete pozrieť už dnes.

Nokia Asha 303

Nokia Asha 303

Nokia Asha 300

Nokia Asha 300

Nokia Asha 201

Nokia Asha 201

Nokia Asha 200

Nokia Asha 200

Foto: Nokia