Reklama

Nokia Ovi Maps 3.0: bezplatná navigácia

Imrich Maťo

Ovi Maps, ktoré Nokia poskytovala pôvodne pod názvom Nokia Maps, umožňujú prehliadanie máp celého sveta. No nie len to. Poslúžia aj ako plnohodnotná navigácia.

Ovi Maps

Mapovej a navigačnej aplikácii od Nokie, Ovi Maps, sme sa už niekoľkokrát venovali v našich časopisoch NAVIBOX a BCMOBIL & TECHBOX. A to nielen jej staršej verzii 2.0 (NAVIBOX 2), ale aj aktuálnej verzii 3.0 (NAVIBOX 3 a 4, B&T 1-2/2010), od ktorej je pôvodná aplikácia Nokia Maps prezentovaná v rámci komplexného balíka Ovi ako Ovi Maps. Podstatou tejto aplikácie bolo a aj je, že samotné mapy celého sveta, pre ktoré využíva mapové podklady od firmy NAVTEQ, Nokia prakticky poskytuje zdarma. Platiť môžete len za prenesené dáta pri sťahovaní jednotlivých máp. Tie si však tiež bezplatne do telefónu môžete nahrať prostredníctvom počítača a softvéru Nokia Map Loader. Pre samotnú navigáciu, či už pešiu alebo automobilovú, bolo nutné zakúpenie jednej z troch možností licencie. Aktívnym používateľom navigácie poslúžila ročná licencia, menej aktívni si mohli vybrať mesačnú alebo jednodňovú licenciu. V priebehu roka 2009 poskytovala Nokia zo svojho webu skúšobnú týždennú licenciu. Výhodou Ovi Maps je, že nie sú určené na používanie iba v smartfónoch Noke. Ich upravenú verziu plnoohodnotne využijú aj majitelia Nokií Series 40, medzi ktoré patrí napr. Nokia 6303.

Ovi Maps

Navigácia s Ovi Maps je zadarmo! 

21. januára 2010 však Nokia zverejnila správu, ktorá láme jej doterajšiu filozofiu. Tretia generácia Ovi Maps od číselného označenia 3.03 je poskytovaná úplne bezplatne. Znamená to, že už nebude ďalej spoplatňovaná licencia na využívanie turn-by-turn navigácie a hlasového sprievodcu. Tá je automaticky súčasťou tejto novej verzie Ovi Maps, ktorá je vydaná ako nová, samostatná aplikácia. Nové Ovi Maps zatiaľ nie sú dostupné pre všetky mobily Nokia. Do prvej várky podporovaných mobilov sa dostali Nokia N97 a N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic i 5800 Navigation Edition, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia 5230, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 classic a Nokia X6. Samozrejme, postupne budú pribúdať ostatné modely.

Ovi Maps

Už prvé vydanie tretej verzie Ovi Maps prinieslo, oproti verzii 2.0, mnohé vylepšenia. Zhrnúť ich môžeme do niekoľkých bodov:
– podpora dotykových Nokií,
– nový tzv. ďalší obsah (informácie o počasí, rozšírené územné pokrytie pre dopravné informácie),
– rýchlejšie priblíženie a posun,
– nový formát sekcie „Obchod a licencie“,
– vylepšená automobilová navigácia (zaraďovanie do pruhov, upozorňovanie na najvyššie povolené rýchlosti, vylepšený dizajn vodiacich značiek a nový režim „Prehľad trasy“ počas navigovania),
– vylepšená navigácia pre chodcov (prostredníctvom skratiek – virtuálne spojenia – v mestských oblastiach, vedenie priamej jazdy na off-road teréne, zvuková signalizácia a vibrácia pred najbližšou odbočkou),
– výrazne vylepšená kvalita mapových dát a obsahu,
– 3D zobrazenie významných budov vo viac ako 200 mestách,
– nový mapový režim Terén,
– snímky vo vysokom rozlíšení v režimoch Satelit a Hybrid,
– synchronizácia obľúbených bodov a trás s Ovi Maps na webe a opačne.

Ovi Maps

Spomenutá nová verzia Ovi Maps je dostupná na stránke www.nokia.com/maps a prináša ďalšie významné vylepšenia. K najvýraznejším patrí vynovený dizajn aplikácie a úvodná obrazovka, ktorá je vlastne jej hlavným menu. V ňom sa nachádzajú kategórie:
– My Position (moja pozícia),
– Find Places (vyhľadanie miesta),
– Share Location (zdieľanie polohy prostredníctvom Facebooku),
– Favorites (obľúbené),
– Drive (automobilová navigácia)
– Walk (pešia navigácia),
– Weather (počasie),
– Lonely Planet (turistický sprievodca).

Ovi Maps

S väčšinou funkcií sme sa stretli už v predošlej verzii Ovi Maps. Novinkou je funkcia Share Location, pomocou ktorej je možné zdieľanie svojej aktuálnej polohy prostredníctvom konta na Facebooku a Lonely Planet, čo je vlastne turistický sprievodca. Pre jednoduchšie plánovanie trás, či výber bodov záujmu, ktoré chcete počas výletu navštíviť, môžete využiť webovú verziu Ovi Maps na adrese maps.ovi.com. Aby ste najnovšiu verziu Ovi Maps mohli plnohodnotne využívať, je potrebné mať konto na portáli Ovi.com a aj na Facebooku.

Ovi Maps

Nokia síce nie je prvá, ktorá mobilnú navigáciu uvoľnila bezplatne, predbehol ju, kto iný, než Google. Dá sa však predpokladať, keďže Ovi Maps mali doteraz u používateľov mobilných navigácií veľkú obľubu, že práve Nokia touto radikálnou zmenou spôsobí revolúciu v mobilných navigáciách. A len tak pripomenieme, Nokia vlastní aj známeho dodávateľa mapových podkladov NAVTEQ.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.