Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia N8: veľký farebný hit Nokie už oficiálne

Nokia N8: veľký farebný hit Nokie už oficiálne
Roman Calík
Nokia N8: veľký farebný hit Nokie už oficiálne

12 Mpx fotoaparát, xenónový blesk, HDMI rozhranie, nový operačný systém Symbian^3, multitouch a ešte oveľa viac. Taká je nová fínska vlajková loď Nokia N8.

Nokia N8 front

Len pár hodín po tom, ako sme vás informovali o odhalenej novinke Nokia N8, svetom obletela oficiálna správa o jej existencii. Aktuálne najvybavenejší multimediálny mobilný telefón Nokia N97, ktorý poznáme aj v zmenšenej verzii – Nokia N97 mini dostane svojho nástupcu alebo poriadneho konkurenta z vlastnej dielne. O novinke Nokia N8 sa hovorilo už pred najväčším mobilným kongresom MWC 2010, avšak tam, ako už vieme, Nokia žiadny hardvér nepredstavila. Nokia N8 bola najskôr odhalená ruským portálom mobile-review.com, teraz sú už známe oficiálne informácie! 

Spája to najlepšie?

Nokia N8 zaujme hneď niekoľkými technickými lahôdkami. Mňa osobne veľmi potešil práve vstavaný 12 Mpx fotoaparát Carl Zeiss so xenónovým bleskom. Musím uznať, že od uvedenia Nokie N82 som lepší fotomobil v rukách nemal a N8-čka by mohla právom zaujať jeho miesto… konečne! Samozrejme mám na mysli fotomobil od Nokie, totiž 12 Mpx nie je na trhu žiadnou veľkou novinkou, napr. Sony Ericsson Satio ho ponúka už niekoľko mesiacov. Nový Symbian^3 by mal byť taktiež sviežim vetrom v nových zariadeniach nielen od fínskeho výrobcu. Podľa redaktorov mobile-review.com však v Nokii N8 veľmi nezaujal, nakoľko sa vraj od súčasnej dotykovej S60-ky líši len minimálne, a to skôr kozmetickými zmenami, pričom za lídrami na trhu (Android OS, iPhone OS) akoby stále zaostával. Test finálnej verzie však môže príjemne prekvapiť. Plusom je určite možnosť využiť viac domácich obrazoviek s widgetmi a aplikáciami, čo na N97-čke chýba. Nový Symbian by mal byť ale rýchlejší a ponúknuť väčšiu operačnú pamäť či vizuálneho správcu úloh, ktorý zvýši úroveň výkonu pri behu viacerých aplikácií naraz.

Nokia N8 back

Konečne multitouch!

Čo však N8-čke nechýba je kapacitný OLED displej s rozlíšením 360 x 640 bodov a po prvýkrát i multitouch ovládanie, ktoré však konkurencia ponúka poriadne dlho. Aj nové HD nahrávanie videa už má napr. Samsung i8910 HD alebo nový Sony Ericsson Vivaz. Nokia spomína aj editor videa a dokonca ponúkne HDMI konektor. Rozhodne nesmieme zabudnúť na to, že aj N8-čka ponúkne bezplatnú plnohodnotnú navigáciu Ovi Mapy. Hardvérovú QWERTY klávesnicu však budete musieť oželieť a rovnako aj tlačidlá pre prijatie/ukončenie hovoru. Na tele je totiž len jediné tlačidlo, ktorého funkčnosť zatiaľ nie je známa. Z funkčného hľadiska sa dá povedať, že novinke nič zásadné nechýba, Wi-Fi s DLNA, GPS, rýchle dáta HSPA, 3,5 mm konektor, TV-Out, FM rádio i FM vysielač či vstavaná 16 GB pamäť rozšíriteľná až na 48 GB sú zárukou dobre vybaveného high-endu. Podpora DivX však stále chýba. A cena? Tá by sa mala pohybovať na úrovni 440 €.

Nokia N8 colours

Qt pre vývojárov

Nokia N8 je zároveň prvým zariadením spojeným s Qt – softvérovým vývojárskym prostredím, ktoré zjednodušuje vývoj a umožňuje vytvárať aplikácie len raz a následne ich distribuovať pre celú paletu operačných systémov Symbian aj na ďalšie softvérové prostredie. Nokia tiež ponúka jednoduchý SDK pre platformu Qt. Beta verzia SDK Qt umožní vývojárom začať využívať potenciál nového prostredia už dnes.

Nokia N8 lifestyle